Sysselsättning: Reporter
Bloggar om: Melodifestivalen
Ålder: 48
Familj: Japp!
Bor: I Umeå men har hjärtat i Boden.
Bil: Ja
Första schlagerminne: Melodifestivalen 1971 när Family Four vann med Vita vidder.
Bästa schlagerminne: När ABBA vann Eurovisionsschlagern med Waterloo 1974 och när jag såg finalen 1998 på en liten turkisk bar. Eller varför inte när jag hörde Euphoria första gången och snart förstod att den kunde vinna allt. Det finns alltså många minnen.
Bästa schlagern: Beror på humör och plats. Men Kärleken är med Jill Johnsson från 1998 är en riktigt bra svensk schlager. Eres tu med Mocedades som kom tvåa 1973 är den bästa eurovisionsschlagern.
Värsta schlagern: Las Vegas med Martin Stenmarck. Urk! Ett riktigt rejält kräkmedel.
Det bästa med schlagermusik: Det finns en låt för varje tillfälle och den skapar diskussioner och minnen.Själv gifte jag mig till takterna av Tusen och en natt.

Tack Bert!

Tack, Bert Karlsson.

I dagens Aftonbladet går skivbolagsdirektören till attack mot att Svt har lagt två deltävlingar av årets melodifestival i Norrland. Han menar att intresset är lågt här och att det var dåligt med folk i arenan i Luleå. Biljetterna till Andra chansen i Sundsvall är inte heller slutsålda.

Förklaringen till det ringa intresset i Luleå menar jag är två. Dels att artisterna i den första deltävlingen var relativt okända för den breda allmänheten. Hade man haft en Brolle, Sanna Nielsen eller Linda Bengtzing med i delfinalen hade intresset blivit betydligt större.

Sedan upplevde många att biljettpriset var för dyrt. För faktum är att man ser Melodifestivalen bäst i TV!

När det gäller Andra chansen vet man ännu inte vilka artister som kommer dit och intresset för den tävlingen brukar alltid vara lägre än för andra. Hamnar någon av förhandfavoriterna på kvalplats ökar säkert intresset markant.

Men jag tackar ändå Bert. Genom sitt utspel har han garanterat att Norrland kommer att få fler deltävlingar i framtiden. För Svt brukar alltid göra tvärtemot vad Bert tycker för att visa hur oberoende de är av honom.


5 Kommentarer

+ Skriv kommentar Skriv kommentar

EvA säger:

har själv försökt få tag på biljetter till delfinalen i Luleå, men det var ju helt hopplöst å komma fram när biljetterna släpptes. Sen att andra bolag får tag på biljetter och lägger ut dem på blocket till mer än dubbla priset gör mej bara förbannad.
tycker biljettsystemet verkar lite skumt, och jag har då inte de ekonomiska möjligheterna att köpa biljetter till hutlösa priser från de alternativa bolagen, så tyvärr blev det en hemmakväll istället för direktsändning i Luleå.

Wednesday 09 February 2011 klockan 12:15

MC-pelle säger:

Snälla, kan vi inte slippa denna tävling med endast yta (och ingen bra sådan) och utan innehåll. Ingen artist med någåtsånär självaktning vill längre vara med. Vad får vi då? Kass musik framförd av kassa artister med en massa trams om skiten i all media.

Wednesday 09 February 2011 klockan 11:19

Cecilia säger:

Jo, Isac, om det är så att hockey ses som underhållning. Snarare ett plågoris. Svettiga karlar som tacklar varanda och fulla gubbar och gummor som tycker det är spännande. Nä nog är väl melodifestival bättre. Än så länge slåss inte publiken.

Wednesday 09 February 2011 klockan 11:03

WhItey

Stefan Westermark säger:

Jag tycker som Bert. Vi borde lägga ner hela jippot.

Wednesday 09 February 2011 klockan 10:47

Isac säger:

Äh, felet är att Luleå och Sundsvall är så bortskämda med underhålling. Hockey, idol, casinon, IKEA med mera. Skicka melodifestivalen till Umeå så skulle det nog bli fullsatt.

Wednesday 09 February 2011 klockan 10:23

Skriv kommentar

Prenumerera på kommentarer via RSS