Spankywhip


Hemsida:
www.spankywhip.com
Sysselsättning: Uska på BB, hud-, spa- och skönhetsterapeut, make-up-artist, hobby modell
Är för tillfället: ..tjänstledig 1 år
Bloggar om: ..allt mellan himmel och helvete
Född: 14 nov, 1979
Ålder: 33 år
Stjärntecken: Skorpion
Piercing: 14 st än så länge
Tattoo: En kedja som slingrar sig runt hela underarmen. Mera gaddningar blir det framöver så småningom. Varför ha konst på väggarna när man kan ha den på kroppen? ;)
Bor: i en liten 4:a tillsammans med fästmannen
Familj: Mor, lillebror
Utbildning: Allt du kan tänka dig + lite till
Dröm: Att få gå i pension när jag är 40 ;)
Bästa egenskapen: Min envishet
Sämsta egenskapen: På tok för snäll
Husdjur: Har inga.. men skulle vilja ha en orm, en uggla eller en Siberian Husky
Bil: Röd Toyota Corolla (en riktig kärringbil)
Intressen: Min hemsida, Metal/Hårdrock, det ockulta, magi/spådomar, min tarotkortlek, konst, foto, smink, tattoo, piercing, wrestling, webdesign, photoshop, skräckfilmer, vampyrer m.m.
FavoritförfattareEdgar Allan Poe
Senast lästa bokDen tusende gången /Anna Lytsy och Ulrika Olson
FavoritbokSpökhuset av Zilpha Keatley Snyder
FavoritregissörTim Burton
Senast sedda film: Hotel Transylvania
FavoritfilmCorpse Bride
Bästa maträtten: Gärna något vegetariskt
Sämsta maträtten: Blodpudding
Förebild: Elvira - Mistress Of The Dark och min mor
Värsta minne: Då jag inte fick ledigt från jobbet när dom hade hårdrocks/metalfestival här i Lycksele för några år sen. Det värker än i hjärtat mitt :/
Bästa minne: Finns en del
Smultronställe/Avkoppling: Mitt eget hem

Fem bästa sakerna med Lycksele (utan inbördes ordning)..
1.
Götas Café
2. Naturen
3. Nära till det mesta
4. Mina favoritgrannar, Helén och Markus
5. BB/förlossningen
Fem sämsta sakerna med Lycksele (utan inbördes ordning)..
1. Kriminaliteten
2. Liten stad.. vilket gör att det blir på tok för mycket skitsnack här eftersom alla känner alla.
3. Långt till storstäderna där dom flesta Metal-band väljer att lira.
4. Lång iskall vinter
5. Och alldeles på tok för kort höst :(

Fem bästa sakerna med Västerås (utan inbördes ordning)..
1. 
Metal-konserterna \m/
2. Anonymiteten
3. Längre höst /kortare vinter 
4. Större utbud (gäller allt)
5. Grannarna är medvetna om att efter en viss tid på dygnet, ska det vara tyst.
Fem sämsta sakerna med Västerås (utan inbördes ordning)..
1. Kriminaliteten /brottsligheten
2. Trafiken! Här gäller INGA regler! Vill du leva några år till, så skaffa dig en kvast.
3. Alldeles för kalkigt vatten. Ej drickbart.
4. Djur /insekter /kryp precis överallt
5. Fördomsfulla människor. Har aldrig fått såååå mkt skit ang. mina piercingar och min tatuering.. som jag fått här under så kort tid.

Analklåda: 99,9% av Lse-borna
Hatobjekt 1: Skatteverket
Hatobjekt 2: Posten  
Magsår: Timecare

Visar inlägg från juni 2011

Sugmärken

Ser att klockan är på tok FÖR mkt, solen har t.o.m tittat fram för längesen och jag är fortfarande pigg som en lärka.
Usch.. Många tankar som snurrar runt i skallen på mig just nu.

Som jag nämnt tidigare, så börjar jag jobba idag. Det känns faktiskt jättekul, har verkligen saknat mitt arbete och speciellt förlossningsbiten.
Mitt stora bekymmer dock.. är att hur sjutton ska jag lyckas dölja min förstörda hy med smink? Dom röda märken/fläckarna går det i och för sig att täcka hyfsat bra med rätt concealer och ett tjockt lager foundation.. och pannan, ja den kan jag täcka med min lugg. Men ärren/groparna på kinderna, näsan och hakpartiet då?
Det känns jobbigt, och speciellt när man vet att alla på jobbet kommer nog att vara nyfikna o vill säkert studera mitt ansikte in i minsta detalj.. och det är verkligen det sista JAG vill just nu.

När det kommer till min kropp, så ser den inte klok ut.
Har fortfarande skorpor över heeeela benen, men även lite kvar på ryggen, magen, ljumskarna.. och ja, på stjärten också. Kul va? Som tur är, så går det att dölja allt detta med kläder. Armarna har läkt jättebra, har endast lite röda märken kvar där.. men jag skulle inte tacka nej till en scarf till o dölja halsen med.
Patienterna kommer säkert att tro att nån kille har gått lös på min hals eller nåt.
Snacka om att känna sig som en tonåring på nytt *suck*

Jag har iaf tagit ett beslut, och ja.. jag kommer att lasra mitt ansikte.. men naturligtvis så väljer livet att återigen pissa på min redan pissdränkta grav.
Den typen av behandling som jag är ute efter, görs inte i Umeå.. Det närmsta stället, ligger över 73 mil bort.. enkelväg *jippie*
Sen alla dessa jävla krav som dom har, driver mig bokstavligen till vansinne.
Dom VÄGRAR göra en sådan behandling om man inte har träffat en läkare innan. Sen kräver dom också journalkopior, och dom får helst inte vara mer än 4 mån gamla.
Jag förstår fan inte.. Läkare hit, läkare dit.. Det är ju för fan MITT liv, MIN kropp, MINA beslut.. Det är JAG som ska orka leva med detta tills min själ väljer att lämna min kropp och inte nån jävla läkare eller terapeut.

Aja.. som sagt, jag ska lasra ansiktet.. och nekas jag detta av läkaren, ja då får jag helt enkelt vända mig till utlandet hur tokigt det än låter.

 

Tidigare än väntat

Det gick fortare än vad jag hade räknat med..
Den nya bloggen är redan uppe. Ta gärna en titt på den vetja och säg gärna vad ni tycker om den. Är det nåt som saknas där..  Är det nåt som är FÖR mkt etc..

Men, nu blir det sängen här.. Natti natti

 

Fit for fight

Gissa vem som börjar arbeta nu på tisdag igen? :)

Känns bokstavligen otroligt skönt.. för gissa om jag är LESS på att gå omkring här hemma. Har varit isolerad från omvärlden över 3 veckor nu.
Den senaste veckan, har jag tack o lov varit feberfri och jag håller nu sakta men säkert på att börja äta bra igen. Jag har t.o.m vänt upp i vikt efter det drastiska viktraset. Dock har jag inte nått originalvikten än.. men det kommer :P

Annars, Midsommarn har varit lugn..
Jag o mannen åt en "lyxig" middag tillsammans. Efteråt drog han iväg på en fest tillsammans med Svante... och jag tillbringade resten av kvällen framför datorn med att knåda klart bannern till den nya bloggen.
Jag har fått flera förfrågningar om att skriva lite mera om smink samt visa lite tutorials, och eftersom jag helst av allt vill behålla denna blogg precis som den är, så har jag valt att starta ännu en blogg där den enbart kommer att handla om smink o skönhet. Så.. gott folk, ni som har väntat på detta, kan jag glädja er med att bloggen kommer att va tillgänglig om ett par dar :)


 

En salig röra (del 3)

Det får bli den sista bildhögen här.. Dom resterande och totalt oseriösa bilderna har fått åka i papperskorgen.

Gammal bild.. från april i fjol.
Micke övertalade mig att hänga med honom ut på en promenix (tycker annars inte om att vistas ute i solen).. men men, det var skönt med frisk luft den dagen.

Bilden är f.ö tagen direkt ur Mickes Iphone.. med andra ord, helt oredigerad.
Och jag är osminkad också.. hoho. 

Det blåste rätt kallt.. så vi gick in på statoil o tog oss en kaffe.. sen raka vägen hem.

I somras/höstas nån gång då vi var ute på en promenad.. så fick vi besök av dessa söta änder (?).

Lapplands Antik, hade utförsäljning. Allt skulle va billigt.
Så jag, mamma o Micke.. drog dit.

Extrem torka (i närheten av campingen). Lite regn skulle inte skada.

Lapplands Antik..
Fanns det nån Lse-bo som man inte såg där? hehe

Sen det där med att det skulle va billigt.. var bara BULLSHIT! Helvete vad SVINDYRT det var.. Även såna fjuttiga saker som man kan köpa för endast 1 krona på Puls och Secondhand här.. gick på en hel del där, och med handen på hjärtat, så mkt var det inte ens värt.
Det komiska är att det fanns en stor lapp där som det stod på, "Pruta i kassan om du vågar".. eller ja, nåt i den stilen... Haha, folk försökte pruta men kassören var hopplöst OMÖJLIG!

Jag fyndade denna bok för endast en tia. Det var det enda som var billigt där.
Blev glad när jag såg den i hyllan.. för just den boken fick vi läsa i skolan (i mitt hemland) då jag var liiiten. Kan inte ha varit mer än 6-7 år gammal.

Har börjat läsa den igen.. och tänk att man fortfarande kommer ihåg storyn :)

I boken fann jag denna biljett.. Shit så gammalt
Undrar vilket årtal den är ifrån?

Micke var i Västerås nyligen och hälsade på sin familj.
När han kom tillbaks.. hade han med sig en present åt mig *sötnos*

Necronomicon - The Best Wierd Tales of H.P Lovecraft
Tack älskling!! *puss*

Svärmor hade skickat ett paket trosor till mig.. Rätt storlek till och med ;)
Tack så jättemkt!!

Otroligt sköna trosor.. bara så ni vet *hihi*

Fick ett litet "brev" av (****)
Tack så mkt!

Och i den låg en värmepåse.. Ska testa den när det börjar bli kallt.

Min och brorsans morsdagspresent till mamma.. så klart ;)
Våra mammor är dom bästaste som finns, och man får ej glömma dom. 

Hon fick trisslotter (ej med på bild), presentkort på Team Sportia, body lotion och Eau de parfum - Belle D'opium från Yves Saint Laurent och mascara från samma märke.

Denna bild får avsluta inlägget.
Skrev detta på Mickes bröst.. Kolla, han har hår på bröstet ;) *grrrrrrrrrrrrr*

 

En salig röra (del 2)

Vi drog till Lilla Bagis tidigare i år.. och jag vek mig dubbel av skratt när jag fick syn på rövmärket (ej min röv). Naturligtvis var man bara tvungen att ta kort på det hela.

Seriösa klubben..

Kommer inte ihåg om kortet ovan är från samma tillfälle eller inte. Vi börjar bli stammisar där ;)

Fika på Lilla Bagis.. igen

Och igen..
Denna godsak, är bland det godaste jag ätit där.

Ännu en fika där..

Micke hittade en mussvans i sin macka. Haha, nädå.. skojar bara.. Det är bara nån salladsbladstjosan :P

Denna bakelse såg sjukt god ut, så jag beställde en sån.. Tyvärr smakade den inte lika bra. Den extremt salta crèmen höll på att vända min mage ut och in.

2 tuggor... sen fixade jag inte att äta nå mer.
Jordnötterna däremot, var jättegoda.

Jag o herrn' skulle spela Alfapet en kväll.. och detta var det första jag drog. Haha, lycka till o bilda ett ord av detta.

Mannen lyckades bilda ordet "Badol".. som är en polare till honom.

Och jag fick ihop ordet "DIO". Hur Metal är inte det på en skala? \m/

Jag o mamma spelade en match.. och kolla vilka ord hon fick ihop den lilla perversa saken ;) hehe..

Brödbakning
Detta var sjuuuuuuukt gott enligt Mickepicke. Borde baka det igen.. om jag kommer ihåg vad jag hade i, hehe. Jag följer aldrig nåt recept, utan det är ögonmått som gäller + det man har hemma.

Provade göra vindruvsdolmar i fjol för första gången i hela mitt liv.. och jag säger bara.. HELVETE vad dom kn*llade käften. Kul också att det är en av Mickes favoriträtter :)

Vi blev dösugna på pannkakor en mkt sen kväll.. o då menar jag verkligen en MKT sen kväll. Även här, följde inte något recept och resultatet blev GUDOMLIGT gott.

I höstas /vintras nån gång (om jag inte minns fel).. skulle vi få ett fint besök av svägerskan, men hon fick tyvärr förhinder. Kolla vad hon gick miste om ;)
Spongy muffins med chåkåläääde o kakaonibbs.

För inte så länge sen.. träffades vi (ett gäng på 6 pers) hemma hos svägerskan för en fika. Jag överraskade dom med smarriga kladdkakebakelser.

Är så förälskad i formarna. Alldeles lagomt stora.
Köpte dom i Västerås sist jag var där.

Lagomt kladdiga i mitten *mums*

Dekorerade dom med en bit choklad (cashew-tarragona) + oero kex.. och florsocker.

Påskägg från mamma

..och libanesiska påskkakor *mums*

 

En salig röra (del 1)

Sådärja.. då var röstningen avslutad.
Här kommer en drös med (ej så märkvärdiga) bilder.. som troligtvis kommer att bromsa ner era datorer.. men men, kom ihåg det var NI som röstade ;) *skrattar*

Vi börjar med den senast tagna bilden på mig.
Tagen av Micke dagen innan jag åkte på pricksjukan.

Tidigare i vår blev jag bjuden till Tannbäcksgården för att måla ikoner med ett par andra damer.. Och eftersom jag inte ville åka dit tomhänt, så ställde jag mig i köket o bakade lite semlor.

Dom må se hårda och torra ut.. men ickepicke. Dom var sjukt saftiga och mjuka. Deras form däremot, ska vi nog inte snacka om, haha.

nom nom nom.. Egengjord mandelmassa dessutom.. nom nom nom nom

Från vänster: Åsa, min arbetskamrat Arja, Kerstin och min arbetskamrat Veronica.

Min fina ikonmålning på ängeln Gabriel.. som aldrig blir färdig ;)

Närmare halv nio på kvällen.. fick jag för mig att promenera hem.
Damerna tyckte att jag var lite tokig med tanke på att jag hade ca 1 mil hem och erbjöd att köra mig, men nädå.. jag var sugen på en promenix och så hade jag dessutom med mig min mp3-spelare o gympadojor, så det fick bli en promenad.
Dock insåg jag sen hur pass kallt det var och drygt en halvtimme senare, var jag genomfrusen. Så går det när man bara har en skjorta o en tunn vårjacka på sig.

Fick en present av mina arbetskamrater, Arja och Lena.. som tack för att jag sminkade Malou och Ida på balen. Tack så mkt :)

Det komiska är att jag har tittat på den muggen tidigare ifjol och funderade lite smått på att köpa den, men lät till slut bli med tanke på att jag har såååå mkt muggar här hemma, hehe.

Fick även denna söta handduk av dom.

Morsan överraskade mig en kväll med en pan pizza.. ända från Vilhelmina *söt*
Men tyvärr, så innehöll den både bacon, lök och restaurangsskinka (såna som ser ut som mask).. Allt detta äter jag tyvärr inte, så den fick istället frysas in.. i väntan på Micke, som då befann sig i Västerås.

ps. nu låter det som om sambon är en avfallskvarn, hehe.. men så är ej fallet. Det känns bara helt jävla onödigt o slänga en hel oäten pizza.

  

Nån dag senare, överraskade brorsan mig med en påse ostkrokar *gullunge*
Såg att jag hade en öl hemma, så det blev en perfekt middag ;)

Tar en liten paus nu.. mera bilder kommer senare. Så undan kommer ni inte *moahaha*

 

Tömning

Håller på att tömma kameran och mobilen på lite random bilder.
Vill ni att jag lägger upp en del av bilderna här?

Het Djävul

Vad gör man en regnig dag som denna?
Jo man tar sig en äcklig kopp thé, surfar runt på youtube och kollar in gamla favoriter.

Jag säger bara.. hur djävulskt HET är inte Dave Grohl som Djävul här? ;) grrrr

 

Lång väg

Det verkar som att jag har en låååång väg framför mig vad gäller kurerandet.
Dom envisa rackarna på kroppen vägrar torka ut trots att det har snart gått 1,5 vecka sen allt började, och så gott som varje dag.. ser man en "nykomling".
Vet inte om det beror på febern eller nåt.. för även den vill inte riktigt lämna min kropp.

Vad gäller mitt kära ansikte.. där har många blåsor förvandlats till skorpor, och en på hakan ramlade idag.. Och gissa vad som fanns under? Jo, om inte en liten grop.
Vill bara grina, mår så jävla dåligt över detta.
Har aldrig haft problem med huden under tonåren.. förutom nån "mensfinne" ibland, men först nu så ska den släta och problemfria hyn förvandlas till ödleskinn.

Har mest suttit på youtube idag o kollat på olika laser-videos, och jag får rentav panik när jag ser hur smärtsamt det är.. och att jag KANSKE måste gå igenom detta om det inte sker något mirakel och jag slipper få ett ärrat ansikte.

Sen får jag panik också när jag ser att halva sommaren har snart gått och att jag fortfarande inte har kunnat gå omkring i mina fina sommarkläder..
Svarta korta klänningar, knälånga kjolar, topar, högklackade skor.. gaaahhhhhh... vill vill vill, men det kan jag fan glömma i år :(


Men jäääävlar om jag inte kan ta mig ner på stan när det är motorvecka, då bryt jag fan ihop.. för i år är det FÖRSTA året på hundra år typ.. som jag lyckats få ledigt sista helgen i juli. Jag har annars ALLTID åkt på arbete den helgen så läääänge jag kan minnas, men i år får jag bara inte vara sjuk!

Jag får bara INTE det!!!!

 

En helt vanlig konversation

 Är det det här som kallas för sjuk humor? ;)

Dolorès: Hur många ggr har du sett Manowar?

Micke: 2 ggr.. hm, nä vänta.. 3 ggr. Ja 3 ggr har jag sett dom.

Dolorès: Lucky bastard..
Jag vill också se Manowar.. Fast jag vill inte stå längst bak, och inte längst fram heller.

Micke: Äähhh, vill inte och vill inte..  du vill väl stå på scen och hångla va?

Dolorès: Jepp, jag vill hångla med Joey DeMaio :D

Micke: Jag tror inte att du gillar Metal överhuvudtaget.. Du gillar bara sångare och rockstjärnor men brukar köpa lite skivor då och då för att hålla din image uppe, hehe.

Dolorès: *skrattar* hörruduuuuuu, passa dig.

 

 

Utmanad

Har blivit utmanad av denna vackra bloggkollegan.. Och det är klart man antar utmaningen. Skönt o få tänka på något annat ett tag.. än vattkoppor o allt elände kring det.

Allright, here we go..

 

1. Do you think you’re hot?

Kan inte låta bli att fnissa när jag ser frågan..
I nuläget.. ett stort NEJ! Jag ser bokstavligen förjävlig ut (har vattkoppor nu, för er som inte vet).. och har svårt att tänka mig att min hy kommer att bli bra igen.

Men i övrigt, är det väl precis som för alla andra.. uppochner. Vissa dagar tycker man att man är het som fan, och andra dagar vill man bara dra täcket över huvudet.. och speciellt om en sminkning går alldeles åt helvete, hehe.
Här nedan t.ex.. har vi en make-up som jag lyckats galet bra med.
Perfekt sotade ögon, röda perfekta läppar och som pricken över i:et.. en söt figurnära klänning. Frisyren däremot.. ja det är en annan femma ;)


 

2. Upload a wallpaper that you are using at the moment:

Vill ha det så cleant som möjligt, och därför kör jag med svart.. Fast jag skulle inte bli förvånad om inte jag tar o byter ut den snart mot en bild på min älskade brorsdotter, Lilly :)

3. When was the last time you ate chicken meat?

Hm.. jag o kyckling är nog inte bästa vänner. Dels för att jag är "halv /fusk vegetarian" och dels för att jag blev matförgiftad på ett matställe här i stan för ett par år sen av just kyckling. Helvete så dålig jag var.. Sen dess har jag ALDRIG mer vågat äta kyckling. Men.. OM jag måste äta kyckling, så ska det va mammas. Hon är duktig på att marinera dom rätt och naturligtvis får hon dom alldeles perfekt grillade.

4. If you had to make a choice between never being able to read again or never being able to write again, which would you choose?

Svårt val.. men det måste ändå få bli "att aldrig mer läsa igen".
Jag har en gång i tiden.. i mina unga dar, varit en boknarkoman.. jag slukade böcker, inga såna mesiga bildböcker, utan ni vet.. såna där "tjockaböckermedenliiitentext". Nu är jag glad om jag ens orkar bläddra igenom en barnbok, rätt trist om ni frågar mig.. då jag skulle kunna öppna ett bibliotek med alla böcker jag äger. Vars har min läsanda tagit vägen?

5. If you could domesticate any wild animal, what would it be?

En uggla kanske.. Fast jag vet inte, dom kanske är ändå lite tama.
Men men, en sak är säker iaf.. dom är galet vackra och jag skulle INTE tacka nej till att ha en uggla som husdjur :)


 

Bild lånad från Ipzoo

6. Do you have nicknames? What are they?

Kallas för Dollan och Dédé av vänner o familj..
Annars är jag nog mest känd som "Spanky" bland Lse-borna. Sen har Minna börjat kalla mig för "Smiskpiskan" också ;) hehe

Tag 8 blogging friends:

Utmanar alla som vill :)

 

 

Vare sig man vill eller inte

Feber eller inte.. värk eller inte.. yrsel eller inte...
Det var bara att bita ihop och sätta igång med städningen.

Har dammsugit och skurat hela lägenheten. Hela badrummet rengjordes med klorin.
Har även vädrat lägenheten flera timmar. Bort med basiluskerna..
Nu fattas det bara en tvättid.. vilket blir först nu i helgen.

Trots att jag är trött just nu, så var det skönt o få röra på kroppen för jag har inte gjort annat än legat hela dagarna.. Man vill inte riskera o få en blodpropp heller..

 

Men men, nu ska jag iaf ta o försöka få i mig lite yoghurt och sedan hoppa in i duschen.

 

Hungrig som en varg

Trodde att halsvärken berodde på halsfluss eller nåt, men nädå.. utan det var bara blåsor på g. Igår kväll, fylldes heeeela min käft med blåsor på bara några minuter, och nej jag skämtar inte! Det var skitläskigt och se.

Har inte kunnat äta mat på ett par dar nu.. Är sååå hungrig *magen kurrar*
Glass är det enda som har funkat hittills, men jag är redan less på det.. även om jag inte kan äta mkt av det heller med tanke på att jag är laktosintolerant, och den laktosfria glassen som säljs här i denna stan, är inget för mig.. Den smakar rentav bäver. Fan, jag hade lätt kunnat sälja min själ för en potatisgrätang eller en veggo-lasagna nu *mums*

Tipsades tidigare ikväll om att ringa till sjukvårdsupplysningen eftersom jag fortfarande har ganska hög feber trots att jag är inne på dag 5.

Så jäkla underbart det var att få prata med en VETTIG och framförallt en KUNNIG sköterska. Fick en massa tips av henne.. Tips på mat, tips på smärtstillande salvor både receptfria (för den nedre regionen) och receptbelagda (för munnen) m.m.
Dock så var jag så illa tvungen att höra av mig till vårdcentralen imorgon om jag inte kan äta eller få i mig vätska eller om jag kissar dåligt.
Kissar dåligt, gör jag tyvärr redan.. men det beror på att jag inte får i mig så mkt till livs.. plus att jag svettas som en gris nån timme efter att jag tagit en febernedsättande tablett.
Aja.. får se hur man mår imorgon.

Nu ska jag ta Tavegyl o krypa i säng. Har en klåda som heter duga :/

 

Prickig korv

Går inte o beskriva hur mkt jag älskar livet just nu..

Inte nog med att man fortfarande har skyhög feber (40,1 idag).. Inte nog med att man har fått blåsor från topp till tå och även på såna ställen där solen inte ens skiner.. Och inte nog med att man har gräsligt ont i halsen och varenda matbit man sväljer känns som krossat glas.. Lyckan har blivit ENORM när den kära mensen valde att komma just idag.

Känner mig så förbannat äcklig.. hela jävla jag, trots att jag duschar 2 ggr/dag.
Sen tanken på att inte kunna raka benen på några veckor nu eller ens kunna sätta på mig en BH.. får mig att ÄLSKA livet ännu mer.

F.ö så fick jag detta av Elin igår. Tack snälla!!

 

Kylbalsam, kylspray och Tavegyl.

Sprayen har inte hjälpt så mkt.. men däremot funkar det bra med kylbalsam.
Tavegyl sparar jag till natten då man inte har lika stor kontroll över kliandet.

 

Ingen medicin?

Ringde till jobbet för ett par timmar sen o hörde bl.a med dom om dom visste om man kunde få medicin utskrivet av en läkare utan o behöva bli undersökt eller ens träffa läkaren.. Dels med tanke på att jag är så smittsam just nu och så har vi naturligtvis den kära ENORMA LÄKARFOBIN.

Och tyvärr, man måste tydligen träffa en läkare annars får man ingen medicin.
Det tjatades på mig en del om att jag skulle ringa Stenbergska o boka en tid.. Och efter en gråtattack, tog jag mig mod och ringde dit kl.8
Maskinen sa att jag skulle bli uppringd 8:35 ..men först 9:10 ringde dom upp mig.
Sköterskan /sekreterarn' som jag pratade med.. verkade lite smått virrig.
Det första jag gjorde när jag blev uppringd.. var o presentera mig och berätta att JAG hade fått vattkoppor. Fick upprepa allt igen en stund senare.. om att det var JAG som hade fått detta och att jag inte ringde ang. någon annan.

Ja hursomhelst.. det första damen säger: "Man får ingen medicin när man har vattkoppor utan man kan däremot få febernedsättande medicin".
Där var jag på väg att säga nånting åt henne.. men valde att knipa igen käften och berättade istället att både min svägerska o hennes dotter fick virushämmande medicin mot sina vattkoppor.
Damen i telefon säger att hon ska prata med sin kollega.. så ringer hon upp mig på en stund.

Blir uppringd 5 min senare och får återigen höra att man inte får någon medicin mot vattkoppor. Meeeen om man nu hade besvärligt med klådan (som jag nu har), så kunde man få Tavegyl men den blir man trött av säger hon. Annars rekommenderade hon att jag skulle fråga efter allergipillren Clarityn på apoteket.. dom hjälpte tydligen också mot klåda. Men jag valde att skita i allt.. och testa kylbalsam istället.
Hej och tack för ingenting.. känns det som.

 

Bloggat från mobilen Trodde inte ens att det var möjligt, men...

Trodde inte ens att det var möjligt, men jag fick vattkoppor trots att jag är vaccinerad mot detta.
Idag har jag haft över 39 graders feber och dom första blåsorna tittade fram tidigare ikväll :( ..Fick veta nyss att jag måste käka nå virushämmande medicin, annars blir det 7 resor värre. Vet inte vad som är värst just nu.. Att vara SJUK eller att bli undersökt av nån AT-LÄKARE :'(  ..F**k my life!!

Nationalfirandet

Efter ett par timmars sömn efter nattpasset, drog jag ner på stan o handlade lite tårtingredienser.. sen snabbt hem igen o baka.

Kanske inte världens finaste tårta direkt.. med tanke på att jag dels hade lite ont om tid samt inga bra tårtpenslar. Fick måla med en tandpetare och den stora brödpenseln... Men jag kan lova att tårtan blev RUSKIGT GOD :)

Fyllning: Nutella, grädde + marsán-crème, jordgubbssylt

Kunde inte låta bli o köpa dessa söta Stockholmare

Världens finaste finbesök :)

Efter att ha rockat loss till Manowar, kröp hon ner under Mickes datorbord och städade lite bland böckerna hans, hehe.

Morsan

Mickepicke

Min bättre halva ;)

Elin och Vicky var också här på besök... men ingen utav dom fastnade på bild.

 

Lat, latare, latast

Trots en sprängfylld kissblåsa, så orkar jag inte släpa arslet upp på toa.. utan näää man väljer då istället att ge njurarna lite mera stryk genom att fortsätta halvligga kvar i soffan med laptopen i knät.

Vars har min energi tagit vägen nånstans? Nån därute som har sett den?

 

Lycksele-balen 2011

Först ut var Malou..

Höll totalt på att glömma bort o ta kort. Kom ihåg det först när jag höll på med make-up basen.. tyvärr, men men.. inte mkt o göra åt det int'..  

å så efter.. (och nej, tyvärr.. kameran gör INTE sminket rättvisa.
Make-upen var 10 ggr finare IRL).

Make-up bas: Body De Lite - Mineral Foundation - Medium Neutral
Primer: Lumene (matifying primer)
Concealer: A&J Blue Neutralizer
Puder: IsaDora's transparent
Ögonskugga2 bruna nyanser, svart, vit, skimmer
Eye-liner: Isador's svarta
Mascara: Volume mascara - Yves Saint Laurent nr. 0IB 1B
Blush: från en palett jag har.. + solpuder från Giordani Gold
Läppenna: Maybelline - Pleasure me red nr. 547
Läppstift: Make-up-store - Devil 

Nästa tjej som stod på tur.. var Ida

Även här, kameran gör INTE sminket rättvisa.

Make-up bas: Everyday Minerals - Fairly Light Neutral
Primer: Lumene (matifying primer)
Concealer: A&J Blue Neutralizer
Puder: IsaDora's transparent
Ögonskuggabrun, brons, svart, vit, skimmer
Eye-liner: Isador's svarta + Oriflame's eye-liner stylo
Mascara: Volume mascara - Yves Saint Laurent nr. 0IB 1B
Blush: från en palett jag har.. + solpuder från Giordani Gold
Läppar: Ljusrosa läppglans

Sist ut var Håkan..

Här glömde jag helt bort o ta en before-picture, men det är ingen stor skillnad.
Har mattat till huden, tagit bort mörka ringar under ögonen samt gett honom lite färg på kinderna.

 

ps. Tack Lena för att vi fick hålla till hemma hos dig idag :)

 

Jag borde..

Nu borde jag faktiskt gå i säng i och med att jag ska upp tidigt.. men är inte det minsta trött. Kan kanske bero på all koffein jag hinkat i mig tidigare ikväll *host*

Anyhow.. Imorgon blir det ett par balsminkningar, ska bli sååå jävla kul.
Det kliar redan i fingrarna på mig.. ja så pass att jag var tvungen o pilla lite... på herrn' nedan.. ja i Photoshop alltså ;)

 

 

Föredetta Lycksele-bo som valde att lämna The City of Hell, 4 augusti 2012 och flyttade till Västerås.


You can read my blog in your own language by clicking on the button below and selecting your prefered language.

 


Blog Value

 bloglovin 

   Bildbloggar Blogg listad på Bloggtoppen.se   Affärsverksamhet bloggar