Mikael Sundling  (M) Vindeln

 

Maila mig

 

Namn: Mikael Sundling

Yrke: Testförare av Komatsuforest skogsmaskiner.
Politiskt uppdrag: (M), ledamot i kommunfullmäktige, Ersättare i KS & UFN, och ledamot i Buberggårdens AB
Ålder: 36 år
Bor:
Tvärålund
Familj:
Min sambo Marie och mina barn Lisa 15år , Linn 13år och Oskar 6år
Bloggar om: Allt som faller mig in.
Dröm: Att ingen ska behöva svälta.
Bästa egenskapen:
Säger vad jag tycker.
Sämsta egenskapen: Har lätt för att ta på mig saker som sedan faller i glömska.
Husdjur:
Jämthund
Bil:
Mitsubishi Outlander
Intressen:
Familjen, jobbet, jakten, föreningsliv, kompisar, och politik
Bästa minne: När jag såg mina barn för första gången.
Varför jag bloggar:
Jag vill synliggöra kommunens politiska arbete, och även lufta mina tankar i största allmänhet.

Det bästa med Vindeln:
1. Våra duktiga Entreprenörer
2. Sammanhållningen i byarna
3. Vårat aktiva föreningsliv
4. Närheten till Umeå
5. Fisket i Umeåälven

 

 

Visar inlägg från april 2009

Valborg!

Önskar mina läsare en trevlig Valborgsmässoafton.
Och jag hoppas att så många som möjligt vill att Ryssarna ska få spö av Trekronor ikväll!

/Sunken

Kvällens möte + en ide!

Mycket med information och 'några' frågor svarades också på.
Åsikter jag fick från andra som varit där var ganska entydiga.
Om det nu ser så svart ut varför presenteras inga visioner?
Mitt svar var enkelt Majoriteten saknar visioner och idéer i en större utsträckning som ska göra så att kommunen kanske kommer på fötter igen. Visst finns det ljusglimtar tillexempel måste det öppnas en ny förskoleavdelning i Vindeln för att efterfrågan har ökat.
Men det är ingen ide utan det är något man måste fixa helt enkelt.

Mindre befolkning ger mindre skatteintäkter fick vi förklarat för oss flera gånger.

Men då måste man komma med nya idéer också för att kunna öka skatteintäkterna.
Går det tungt kan man inte tokbromsa, man måste även gasa för att ta sig framåt.
Men jag trycker ytterligare en gång på att det är mycket viktigt att de beslut som vi politiker fattar ska verkställas när vi säger att de ska göra det. Låter man bli att fullborda lagda beslut så blir det till slut en surdeg som är mycket svår att ta sig ur.

Ger vi nu utbildningsförvaltningen möjlighet att få komma med förslag genom underifrånperspektiv som gör att kostnaderna kan sänkas kan vi nog ta oss ur denna krisen också tror jag. Om också socialförvaltningen förankrar budgetarbetet i större utsträckning nere hos personalen på golvet så kommer de säkert fram med saker som kan effektiviseras och förbättras, det är jag helt övertygad om. Håller vi näsan ovanför vattenytan i några år så kommer det att vända. En lågkonjunktur varar ej för evigt så är det bara.

Vindelns kommun måste hitta på nya saker som gör oss attraktiva!

Kastar ur mig en ide vid sittande dator: (Gammal och ny)
En arbetsgrupp startas tillsammans med de som äger Sanatoriumet i Hällnäs!
De sätter sig sedan ner och förutsättningslöst diskuterar de om framtiden för anläggningen, med målet att få fart på kolossen igen. Kanske kanske kommer de fram till nåt som gör så att vi kan få fart på anläggningen igen.
Om varje parti sen hjälps åt att lobba mot de högre makterna så kanske vi lyckas.
Men provar vi inte så går det inte, så enkelt är det!
Jag vet inte om det går men att vi ska försöka anser jag är en självklarhet. Nu låter vi denna jätteanläggning stå i princip tom och självdö, jag tycker det är tragiskt. Många politiker och vanligt folk säger till mig att det går inte, vi ska inte bry oss för det är en privat aktör som äger den och sluta drömma det är kört mm mm.
De som säger så saknar visioner och idéer enligt mig!

/Sunken

GLÖM INTE!

Glöm inte INFORMATIONSMÖTE Ikväll Kl 19.00
På Vindelns Folkhögsskola i Hörsalen. Vindelns kommun inbjuder till en informationskväll om kommunens, ekonomi, verksamheter framtidbedömning mm.


/Sunken

Nu blir det ännu hårdare!

Nya prognoser från Sveriges kommuner och landsting visar på rejält mindre i skattekistan kommande år. Konsekvensen blir att Vindelns kommun, utöver tidigare aviserade nedskärningar, måste spara ytterligare 7 miljoner nästa år.
Troligen kommer de största besparingarna ske inom Skola och Omsorgen om jag känner majoriteten rätt! Nu finns inga heliga kor säger kommunalrådet!
Får se hur de menar med det. Vill de att hela kommunen ska leva eller blir det centraliseringspolitik i ren sosseanda nu! Har ingen aning men jag bävar för vad de kommer att hitta på.

Vi inom M tänker i första hand se över frivilliga verksamheter: Musikskolan? Fritidsgården (Inte nedläggning utan i annan driftform), Ridverksamheten mm. Fritidscentrum i annan driftsform? (Vi behöver profilera detta bygge så att de nyttjas bättre)
Nu måste vi söka samarbete med andra kommuner när det gäller administrationen. Löneadministrationen kan göras gemensamt inom Umeåregionen. Avveckla det kommunala åkeriet, samverkan inom miljöinspektionen och lägga ut fler verksamheter på entreprenad.

Att vi ska genomlysa hela kommunalhuset och dess verksamhet är också nödvändigt. Sen måste vi ner i lärartäthet det är inget att hymla om.
UFN har som mål att vi ska ha 10lärare på 100elever. Vilket också är mycket högt om vi jämför med övriga riket där snittet ligger på ca8,6. Hur ska vi klara detta utan att röra de byaskolor som nu finns? De finns möjligheter till det om man vara vill!

Ger mig där Oskar ska i säng!


/Sunken

Näringslivsklimat!

En rapport som Anna König Jerlmyr (M) är författare till presenterades under rikskonferensen Moderaterna hade i Örebro i helgen som var.

Yes we did it' handlar om kommuner som vänt från att ha en krisartad utveckling med dåligt näringslivsklimat till att istället få kommunen att blomstra och komma på fötter igen. Totalt har nio olika faktorer studerats, bland andra ledarskap, kommunikation, attityder samt regelverk/service Inte för att det finns några generella mirakelkurer, varje kommun måste se till sina egna förutsättningar.

Men några slutsatser går ändå att dra:

  • Våga tänka okonventionellt och våga chansa. Kommunalrådet Sven-Erik Bucht tvekade inte när han träffade Ingvar Kamprad: Haparanda var det bästa stället för ytterligare ett IKEA-varuhus.

    Egen kommentar: Här har vi ett problem. Tyvärr tycker jag att det är allt för mycket ge upp mentalitet: HE GÅ INT, HE JE INT LÖNT, SLUT Å DRÖM osv. Man måste prova först innan man ger upp är min filosofi

  • Sätt upp tydliga mål och delmål och leverera. Markaryds kommun använder sig nu av tjänstegarantier för att bli bättre på att leverera vad de utlovat till sina företag och kommuninvånare.

    Egen kommentar: Behöver arbetas med!

  • Kommunen - en serviceorganisation. I Boden kan en företagare nå kommunalrådet direkt, dygnet runt, året runt.

    Egen kommentar: Ingen dum ide om det uppstår problem för företag. Även näringslivschefen skall kunna nås dygnet runt!

  • En näringslivschef med stark förankring i företagen. Näringslivschefen måste ha tillräckligt med kunskap om kommunen för att kunna se möjligheterna. Även när det ser som mörkast ut.

    Egen kommentar: Tycker vi har en näringslivschef som är duktigt och mycket drivande. Har dålig koll på hur mycket kunskap hon har om kommunen och hur mycket hon förankrar med företagen, så där kan jag inte uttala mig Kanske hon själv ska svara på den frågan?

  • Tillvarata kommunens unika identitet. Markaryd använder en del av sin vackra och sjönära natur till att upplåta till tomter för att locka unga människor som är på väg att bilda familj. Inflyttningen har fört med sig kompetens, nya företag och nya idéer till kommunen.

    Egen kommentar: Här tycker jag mera jobb på att profilera hela kommunen borde läggas ner. I byarna så sliter de ideella krafterna för att marknadsföra sig själva, utan någon större hjälp från kommunen. Riktade marknadsföring på enskilda byar i olika omgångar kanske skulle vara nåt.Vindeln är inte bara centralorten! Det finns många smultronställen runt om i kommunen!

  • Skapa rätt attityd. 'Kom inte med problem, kom med lösningar', är ett motto som Kristinehamns kommunråd arbetar efter.

    Egen kommentar: Här har vi politiker något att ta tag i och det kraftfullt.
    Idag sågar man förslag för sågandets skull. Kommer vi i oppositionen med ett förslag så är i princip direkt till soptunnan som gäller, följden av det är av vi gör detsamma med det som majon kommer med. Ett tagande och givande skulle nog ge kommunen mer, istället för att hålla på som vi nu gör
    (Har ett rykande exempel men det redovisar jag efter Juni fullmäktige)

  • Konkurrera inte med de lokala företagen. Lägg ut verksamheter på entreprenad och se till att den offentliga upphandlingen är tydlig och fungerar.

    Egen kommentar: Också något vi behöver lära oss och det rejält.(Här kommer jag också att komma med ett exempel inom en snar framtid)

  • Samarbeta politiskt. 'Vi har lagt ideologin åt sidan. Det är tillväxt det är frågan om', säger Olle Lindström i Boden. Bred politisk enighet om att ha näringslivsfrågorna högst upp på agendan är en framgångsfaktor.

    Egen kommentar: Behöver inte lämna några kommentarer tror också på det!

  • Långsiktiga relationer med företagen. Tät dialog med företagen skapar delaktighet och förståelse för kommunens respektive företagens ansvar. Upprätta mötesplatser mellan kommun och företagare.

    Egen kommentar: Arbete pågår men behöver vidareutvecklas.

    /Sunken

    Anna König Jerlmyrs blogg


  • S-MP-V

    Läste en intressant artikel som fler måste läsa!
    Artikeln

    Delar även med mig av ett litet filmklipp!



    /Sunken

    Dirigenten!

    Självaste Tomas Lundmark (S) har krupit fram och lämnat en kommentar i min blogg.
    Här kan ni läsa bloggen som han gör ett uttalande i.
    Förstår att de måste plocka fram de tunga korten nu när de i princip höll på blåsa alla föräldrar, lärare och barn. Och förstås hackar han på min misslyckade jämförelse med en mörk person och en ledande S politiker här i Vindeln. Jag får nog leva med att få skit för det ett bra tag framöver. Men jag kan bara säga följande: Som man bäddar får man ligga och det är bara att bita ihop och komma igen.

    /Sunken

    Facket var på besök!

    Under veckan som varit dök Skogs och Träfacket förbi och hälsade på oss ute i skogen.
    Då jag varken är med i facket eller a-kassan, passade jag på att sitta med på mötet och lyssna och solklart komma med kommentarer.
    Måste ger er denna info också: Jag äger inte företaget utan jag är helt enkelt en vanlig arbetare men son till han som äger företaget så det är en av anledningarna till att jag ej är medlem i någon fackförening, de övriga argumenten varför jag ej är med kan ni kanske räkna ut själva eftersom ni läser det jag kommer att skriva här inunder.

    Två mycket trevliga gossar var det som kom och hälsade på.
    De informerade om allehanda ting. Och började nästan direkt att ondgöra sig över den höjda a-kassaavgiften så det räckte och blev över.
    Fick lov att gå in med en fråga för att kontrollera hur mycket de arbetar för sina medlemmar.

    Frågan var enkel: Informerar ni era medlemmar hur mycket de får tillbaka via jobbskatteavdraget? Svaret jag fick var att han ej visste hur mycket det gjorde för varje enskild medlem.
    Jag informerade honom om hur mycket det gör ungefär och då kröp det fram att han mycket väl visste hur mycket det gav.

    Vart jag vill komma är att jag tycker det är tragiskt att de gnäller över den höjda a-kasse avgiften när det ändå blir över mer pengar i plånboken för deras medlemmar med den nuvarande regeringens politik.

    Vart vill jag komma, jo fick nu ytterligare en gång bevisat för mig att de inte endast är till för medlemmarna utan facket springer också Sossepartiets ärenden och agerar vallokomotiv inför kommande val. Och här har ni en anledning till varför jag ej är med i facket.

    I övrigt var mötet mycket givande för vi anställda, för när de informerade om rena kollektivavtalsfrågor fick vi lära oss en del. Pappa som äger företaget är i mitt tycke ett praktexemplar när det gäller att följa kollektivavtalet. Och det framkom även under mötet att representanterna tyckte att det var ordning och reda.

    Att facket är ute och kontrollerar så att entreprenörerna följer kollektivavtalen är mycket BRA! Dels för sina medlemmar men även för de som äger företagen ur konkurens synpunkt! Om alla entreprenörer följer avtalen så konkurrerar vi på lika villkor, när det gäller lönebiten åtminstone.

    Facket för mig är: Man ska att inte sälja sitt arbete till underpris, så de ska jobba för sina anställda så att de har bra och konkurrenskraftiga löner. Och de är till för att lösa problem som kan uppstå på arbetsplatsen som inte är till gagn för sina medlemmar.
    Har en arbetsgivare tappat fattningen ska facket hjälpa sina medlemmar att lösa deras problem enkelt uttryck.
    Alla fackligt anslutna röstar inte på socialdemokraterna utan på andra partier. Som jag förståt är majoriteten av de fackligt förtroendevalda aktiva socialdemokrater, inget fel i det men att en stor del av medlemmarnas pengar går rakt in i det socialdemokratiska partiet tycker jag är fel. Många som röstar på moderaterna är också fackligt anslutna - Inte för att de har socialistiska värderingar utan eftersom de vill ha företrädare som för deras talan om de får problem med sin arbetsgivare. Visst måste det vara det som facket borde ägna sig åt - Att värna sina medlemmars intressen oavsett partifärg?

    /Sunken

    Relaterade länkar:

    Här kan ni se vad jobbskatteavdraget ger er!

    Skog och Trä facket

    Nämnden idag!

    Beslutet som vi skulle ta idag sköts på ett tag framöver.
    Det innebär kort att någon 6-9skola blir det inte för tillfället. Men något definitivt svar på om majoriteten lagt ner frågan helt fick jag inte svar på.
    Så jag upplever inte att faran helt är över. Men vi kan åtminstone pusta ut tillfälligt. Sven-Åke(Kd) och jag hade kommit fram med ett eget budgetförslag som gick ut på att vi skulle klara 1-6klasser i Hällnäs, Vindeln och Tvärålund men med en lärartäthet på 10lärare/100elever.
    Detta förslag behövde vi ej framlägga då vi tyckte att den nya inriktningen lätt bra. Så vi kommer att ge majoriteten en chans till att komma med ett förslag som även vi kan acceptera.
    Vi kommer att framföra vårt förslag i det nybildade arbetsutskottet och om vi har tur nappar de på hela förslaget. Men jag måste vara ärlig med mig själv och inse att allt vi kommer med inte kommer att köpas rakt av, men försöka duger.

    Vi kommer att få tillbaka en utredning som skall vara förankrad hos lärare, elever och föräldrar. Och löpande information kommer under tiden att spridas.

    Att vi ska ner på en lärartäthet på 10lärare på hundra elever är inget att hymla om. Så att förändringar i verksamheten kommer att ske förstår nog alla som berörs.
    Men vägen dit kommer att ske i en mer demokratisk anda. Att det tidigare förslagen allt för fort tagits fram var nog alla överens om, och som det bevisligen gått till ska i möjligaste mån ej upprepas någon fler gång. Att vi ibland måste ta snabba beslut hör till, men stora verksamhets förändringar måste förankras i flera led om vi ska lyckas med dem.

    Här kommer en mer detaljerad info om vad som skede på mötet idag.

    Ordförande informerade nämnden om händelseutvecklingen som nu ändrar nämndens förutsättningar. Från förra mötet fick förvaltningen i uppdrag att fortsätta utreda 6-9 skola och övriga förslag, för att fatta beslut vid detta möte.
    I går gick SKL ut med ny skatteprognos som uppskattas innebära för Vindelns kommun att för 2009 minskar skatteintäkter ytterligare för kommunen.
    Detta kommer att påverkar innevarande år samt budget för 2010 och ytterligare anpassningar kommer att krävas.

    Nämnden beslöt att uppdra till förvaltningschef att:
    * Processa arbetet vidare förutsättningslöst med att nå en lärartäthet på 10 lärare/ 100 elever för årskurs 1-9 till ht 2010.

    * Förankra och informera lärare, elever och föräldrar om ovanstående arbete

    * Verkställa beslut om fritidsgård i annan regi från 1/1-2010

    * Genomföra personalminskning på 1,5 tjänst motsvarande 1,00 tjänst grundskola, 0,25 tjänst förskola och 0,25 tjänst komvux från 1/1 -2010.

    Nämnden beslöt att
    * Införa arbetsutskott omgående med 3 ledamöter och suppleanter.

    * AU sammanträder 29 april kl 13.00 och nämnden delegerar till AU att fastställ eventuella utökade utredningsuppdrag.

    * Nämndens möte 3 juni utgår och att nämnden kallas till möte istället 24 juni kl 9.00 där mål och riktlinjer, budget äskande och investeringar diskuteras.

    URSÄKT:
    För första gången efter mitt misslyckade uttalande i min blogg, så fick jag träffa Karin personligen. Jag fick nu be henne om ursäkt för att jag utsatt henne för obehag mellan fyra ögon. Min ursäkt togs emot på ett mycket bra sätt och jag mår betydligt bättre nu än jag gjort de senaste dagarna. Och jag lovar härmed att jag aldrig svepande ska lyfta fram hemska historiska personer som jämförelser med de som håller på med politiken i Vindeln.
    Men att jag kan komma att ge några en törn om jag tycker de uppträder illa enligt mig själv kan jag inte lova.

    /Sunken

    PS: Efter en jobbig vecka ska vi nu fara till några kompisar och grilla kanske ta en kall och i möjligaste mån inte prata politik. Kan vara svårt men jag ska försöka att lägga det på hyllan över helgen åtminstone.

    Glöm inte INFORMATIONSMÖTE Onsdagen den 29 april Kl 19.00
    På Vindelns Folkhögsskola i Hörsalen. Vindelns kommun inbjuder till en informationskväll om kommunens, ekonomi, verksamheter framtidbedömning mm.


    Demokrati!

    Demokrati betyder 'folkstyre'.

    Ett sådant styre kan utformas på olika sätt, men gör knappast skäl för namnet utan engagerade medborgare, utan politiska alternativ eller utan möjligheter att byta ut valda företrädare.

    Med andra ord: Beslut måste vara genomtänkta, välgrundade och förankrade.


    /Sunken

    850miljoner!

    Volvo antar jag

    Volvo lastvagnar varslar ytterligare 320 personer i Umeå om uppsägning

    Volvos agerande är otroligt dumt tycker jag!
    Nyligen delade Volvo ut drygt 4 miljarder kronor till aktieägarna.
    Dessutom köper de två nya lyxplan för 850miljoner som ledningen kan resa runt med.

    Hur kan man agera på det viset?
    Att de inte säljer lastbilar i den omfattning som krävs för att behålla personalen så är det säkert. Men att sen ledningen och aktieägarna går runt och lever lyxliv i en av de värsta lågkonjunkturer som Sverige legat i på länge är tragiskt och otroligt dumt.
    Att staten inte går in med pengar i ett företag som agera som de nu gör är ett klokt beslut.

    En fråga man kan ställa sig är. Varför satsar inte Volvo tillsammans med facket på utbildningspaket tillsammans? Nu strider de så mycket för sin sak att de känns som att de glömmer bort att nedanför stor all personal som idag fått ta emot varsel och tittar hjälplöst på när deras jobb försvinner!

    Här kan ni läsa om vad statsminister Fredrik Reinfeldt (M) säger till aftonbladet om Volvos agerande!

    /Sunken

    Möte med föräldrar!

    Var som sagt kallad till möte med föräldrarna i byn ikväll. Måste erkänna att det känns konstigt att sitta framför alla man känner och meddela hur läget ligger till för oss inom Utbildnings och fritidsnämnden och att skolan i nuvarande form är hotad.
    Detta med tanke på att jag själv är förälder i denna by och absolut inte vill att mina barns skolgång förändras till det sämre. Alla förstår nog att det är svårt att iklä sig rollen som politiker när det är folk man nästan umgås med dagligen som ska ställa en mot väggen. Men jag tycker det gick sådär, måste erkänna att det är lätt att glida in på politiksnack, men konstigt vore väl annars.

    Trots lite sen ankomst var Erik Persson (s) den enda ur Majoriteten som vara med hela kvällen. Birgitta Sigfridsson(c) var även med ett litet tag.
    Även Christer Lundgren (c) dök förbi talade lite grann lyckades reta upp mig och försvann (rim). Tråkigt att inte fler kunde dyka upp! Kan tycka att om man ställer krav på föräldrar att agera en vecka innan beslut så måste man kunna ställa upp och förklara sig hur man har tänkt. Erik gjorde ett bra jobb med tanke på att han troligen inte riktigt vet själv vad som är pågång. Inte konstigt att vi har problem att svara när beredningen av förslagen gått till som den nu bevisligen har gjort.
    I övrigt tycker jag att det var ett ganska bra möte ikväll, många konstruktiva förslag kom fram.
    Förhoppningen är att komma med ett förslag som gör så att man slipper skicka sexorna till Renforsskolan och slippa göra om klasserna till B2 form (tror jag det hette).

    Solklart så slåss föräldrar och bybor för sina barn och hela bygdens överlevnad.

    De förslag som lyftes fram ikväll hoppas vi ska kunna bli utreda, men det är nu upp till Majoriteten att bestämma detta. Bestämmer de sig för att ta det lagda förslaget så tas detta beslut nu på Fredag i så fall. Man har i och försig en teoretisk chans att påverka ända fram till KF i Juni. Men då nämndes beslut oftas brukar vara vägledande så är betoningen på teoretiskt ej en underdrift!

    Enligt mig och Sven-Åke(KD) så tycker vi att det är mycket viktigt att man bereder budgetar med ett såkallat underifrånperspektiv.
    Man frågar helt enkelt personalen vad de anser att de kan göra för att bespara pengar åt kommunen. Detta är ingen metod som nuvarande Majoritet jobbar med trots påtryckningar från oss. Men jag lovar att det blir lättare att komma inom ram om personalen själva får utarbeta förslagen tillsammans med de högre tjänstemännen. Men ska de ha möjlighet till detta krävs också tid för de att hålla på med detta. Som läget är nu har de teoretiskt på sig till på Fredag att komma med ett förslag.

    Hällnäsborna har det ännu tuffare då de inte har hunnit ha något möte ännu. Hoppas de hinner under veckan.

    Vindelborna hade Hem och skola möte ikväll och jag antar att de aktuella frågorna även behandlades där.

    /Sunken

    Ny dag med många möten!

    Ska väl på rak arm erkänna att man sovit bättre i sina dagar.
    Men hur som haver så är det bara vackert att trampa vidare, idag är blir det mycket snack om framtid. Börjar dagen med produktionslagsmöte, vår kund och uppdragsgivare kommer ut och pratar framtid. Alla som kör runt på våra vägar har nog sett att det ligger massaved lite här och där. Problemet för skogsbolagen är just att massaveden blir överskott på för tillfället.
    Ett av de problem som blivit i krisens spår är att just papper inte köps i den omfattning som det gjorts förut. Vi får hoppas på en snar vändning innan vi entreprenörer faller bort en efter pågrund utav arbetsbrist. Vår uppdragsgivare ställer upp på vi entreprenörer mycket bra, de jobbar med att hitta manuella ersättningsjobb så fort vi måste ställa maskinerna. Så utan göra blir vi inte, men maskinerna kostar trots det pengar och de företag som har belånat tufft lär också få det tufft med att vara på rätt sida om det röda sträcket.

    Efter dagen är slut träffar vi vår andra uppdragsgivare och går igenom framtiden med de. Ska nog inte vara så stora förändringar inom testsidan, men det är bra att få träffas och gå igenom den nya organisationen och hur de har tänkt att framtiden skall se ut.

    Ikväll har vi möte med föräldragruppen här i Tvärålund, med anledning av de snabba kast som vi politiker har ställt till med när det gäller byskolornas vara eller icke vara. Ska bli intressant att träffa alla föräldrar och resonera igenom vad som är pågång och det ska även bli hemskt intressant att höra hur Majon ska förklara att de har tänkt föra alla föräldrar, barn och lärare bakom ljuset. Vi har fått nya förslag på besparingar och även en del av dessa är jag långt ifrån nöjd med. Men för min egen skull redovisar jag ej dessa förslag nu. En liten reflektion! Om nämnden tillexempel skulle komma med ett förslag om att bygga en helt nu skola i Hällnäs, så tror jag det förslaget hade aktualiserats innan nämnden ens hade tagit tag i frågan. Det jag menar är att lätta och positiva förslag är lätta att ta med innevånarna men tydligen är det så att svåra och jobbiga förslag ska helst mörkas för att slippas debatteras om. Vi får se hur det blir!

    /Sunken

    Ibland blir det inte riktigt som man tänkt!

    Solklart mår jag illa att jag har nämnt Stalins namn i samband med ett möte vi hade förra veckan.
    Skulle ha skrivit så här i stället:
    Efter mötet var slut, tog jag kontakt med mitt parti och en del vanliga Svenssons som jag har bra kontakt med och resonerade förslaget med de. En frågade mig om det gick bra att prata om det jag berättat offentligt. Javisst sa jag i och med att jag är för demokrati, och hela detta möte gick i kommunistisk anda, så ansåg jag att förslagen måste ut så folk få diskutera om de. Vi i nämnden är ingen klubb för inbördesbeundran där allt ska ske inom lyckta dörrar. Innevånarna ska få veta vad vi håller på med. En del saker som kommer fram i nämnden är sekretessbelagt så det kommer ej fram hur mycket ni än plågar mig.

    Det var exakt så jag menade. Men de som vill vrida det man skriver fel, vrider det oftast ej som man har tänkt. Man lär så länge man lever.

    Ni som vill läsa de bloggar som gjort att personer nu påstår att det är pågrund av min blogg de kliver att sina politiska uppdrag kan gör det här:
    Blogg1
    Blogg2
    Sen att det ligger andra saker bakom avhoppet också förstår jag inte kommer fram i debatten, men det kan jag leva med.
    Ger jag så måste jag även vara beredd på att ta!
    Och Karin jag ber om ursäkt för det där med Stalin!
    /Sunken

    PS: Började tänka på en låt helt plötsligt som jag måste dela med mig av!



    Mildrar krisens effekter inom byggsektorn!

    Många inom den röda falangen gnäller att inget har gjorts för att mildra den ekonomiska krisens effekter. Har tänkt redovisa några saker som är gjort för att just mildra krisen, framöver i min blogg.

    Som kanske en del har hängt med så har regeringen lämnat in ett förslag till riksdagen om att slå samman skatteavdrag för hushållsarbete med avdrag för byggtjänster i hemmet i ett så kallat husavdrag. Med det nya avdraget vill regeringen motverka krisens effekter genom att öka efterfrågan på arbetskraft i byggsektorn.

    Det nya husavdraget kommer att omfatta till exempel målning, tapetsering, tvätt, städning och barnpassning. Avdraget gäller bara den faktiska arbetskostnaden och inte till exempel maskinkostnader vid borrnings- och grävarbeten.

    Villkoren för husavdraget föreslås vara desamma som i dagens system med skatteavdrag för hushållsarbete. Det betyder till exempel att det sammanlagda underlaget får uppgå till högst 100 000 kronor per person under ett beskattningsår. Då blir det totala husavdraget 50 000 kronor per person och beskattningsår.

    Regeringen föreslår att reglerna träder i kraft den 30 juni 2009, men gäller arbeten som har utförts och betalats från och med den 8 december 2008. Avdraget införs permanent.


    Källa: Regeringskansliet

    /Sunken

    DEMOKRATI?

    Demokrati betyder 'folkstyre'.

    Ett sådant styre kan utformas på olika sätt, men gör knappast skäl för namnet utan engagerade medborgare, utan politiska alternativ eller utan möjligheter att byta ut valda företrädare.

    Med andra ord: beslut måste vara genomtänkta, välgrundade och förankrade. Så att de inte måste ändras redan dagen därpå.


    /Sunken

    Så fungerar demokratin i Vindeln!

    I och med att jag blev citerad i VK idag publicerar jag bloggen jag skrev i Torsdags på nytt!
    (Jag har redigerat lite i den!)

    Vi hade som sagt möte i Onsdags där vi skulle resonera budgeten inför 2010.

    Efter mötet var slut, tog jag kontakt med mitt parti och en del vanliga Svenssons som jag har bra kontakt med och resonerade förslaget med de. En frågade mig om det gick bra att prata om det jag berättat offentligt. Javisst sa jag i och med att jag är för demokrati, och hela detta möte gick i odemokratisk anda, så ansåg jag att förslagen måste ut så folk få disskutera om de. Vi i nämnden är ingen klubb för inbördesbeundran där allt ska ske inom lyckta dörrar. Innevånarna ska få veta vad vi håller på med. En del saker som kommer fram i nämnden är sekretessbelagt så det kommer ej fram hur mycket ni än plågar mig.

    På gårdagens möte presenterades 'ETT' förslag för oss politiker i nämnden. Som skulle göra så att vi hamnar inom angiven ram. Med betoning på 'ett' ska jag snabbt redovisa vad förslaget gick ut på.

    Men först vill jag nämna tillvägagångssättet för detta möte.
    Vi har ett presidium som består av jag, Birgitta Sigfridsson (C) och Nämndens Ordförande Karin Nilsson Sandkvist (S). Vi ska inför varje nämndsmöte gå igenom verksamheterna och olika förslag där. Sedan är det upp till oss att redovisa för våra partier om vad som komma skall. Jag som sitter för oppositionen redovisar även för andra partier om vad som är på gång.
    Inför detta möte blev det inget möte!

    Vi har tydligen en ordförande i nämnden som saknar kunskaper i hur en demokrati ska fungera. Hon har helt personligen tagit fram detta förslag tillsammans med 'sina' tjänstemän utan att vare sig jag eller C:s representant fått veta ett dyft. Dessutom så fick alla nämndsledamöterna de aktuella handlingarna på aktuellt möte. Vi fick alltså inte handlingarna utsända till oss i förväg. Jag vet att det var kort om tid men fel är det ändå. Man ska kunna få förbereda sig litegrann!

    När då förslaget blev presenterat så ville först Ordförande att vi skulle gå till beslut nu på Måndag. De ansåg att vi alltså på fyra dagar skulle prata ihop oss med medlemmar, föräldrar och styrelsen mm, för att sen fatta beslut om budgeten för 2010 som vi nu fick på bordet.

    (Såg även att en del i majoriteten satt med häpet ansiktsuttryck när förslaget presenterades.)

    Vi hade innan mötet gett direktiv till våra tjänstemän att komma med förslag på hur vi skall lyckas komma ner på en lärartäthet på 10lärare på 100elever.(Rikssnitt 8,4)
    De lyckades de med så en eloge för det ska de ha! Men att de bara gav oss ett enda förslag på hur det skulle gå till är enligt mitt sätt att tänka bedrövligt!
    Och ingen annan än nämndens ordförande ska beskyllas för att det blev så!

    Nu fick vi alltså på sittande möte 'ETT' förslag som vi först hade till Måndag att bestämma oss hur vi skulle göra med. Men efter diskussioner fick vi faktiskt tills nästa Fredag på oss att prata ihop oss. Ni som hänger med i min något förvirrade skrivning förstår nog problemet.

    En del av förslagen gick ut på följande: (Redovisar inte alla ännu)

    Alla elever som går i femman nästa år skall flyttas in till Renforsskolan som då blir en 6-9skola from HT 2010.
    (Föräldragrupper och även lärare har blivit lovade att detta tidigast skulle ske HT 2011 så att man skulle hinna resonera ihop sig och väga för och nackdelar mot varandra, efter det skulle ett inriktningsbeslut ske i Juni i år var det sagt.) Om nu förslaget går igenom så bestämmer nämnden detta Fredagen den 24April istället och då är det inte inriktningen utan om det blir eller ej. Jag känner och förstår att majoriteten kommer att köra igenom detta oavsett vad föräldrar eller vi i Oppositionen säger. (Om de inte gör en pudel villsäga)
    Men hopp finns mina vänner det definitiva beslutet tas i KF i Juni!

    Ett till förslag var att Tvärålunds skola görs om till småbarnskola. Detta innebär att 3an-6an flyttar in till Vindeln from HT 2010. Innan ni drar för höga växlar så gjorde Karin en pudel idag (Torsdag) i denna fråga. Med andra ord detta förslag kommer ej att hamna under 2010års budget. Hon insåg att hon aldrig skulle få igenom det politiskt Centerns båda representanter sa rakt ut på mötet att de inte skulle ställa sig bakom detta förslag.

    Finns mycket jag kan skriva om detta. Men en sak som jag säger är att detta bland annat är en rättvisefråga. Den dagen då Tvärålund eller Hällnäs får så dåligt elevunderlag att en kvalitativ utbildning ej går att genomföra ställer jag mig bakom förslaget direkt. Dessutom så är de skolor som ligger relativt stadigt på samma elevunderlag och tappar inte så många elever framöver som centralskolorna i kommunen gör. Nu kommer nog en del att hugga på att jag bara bryr mig om Tvärålund för att jag bor där, men så är inte fallet.
    Skulle vi lägga ner de byskolorna som vi har i dagsläget kan vi glömma att vi någonsin för en positiv befolknings statistik i vår kommun. Man ser tydligt att Sossarna vill att allt ska in till centralorten. Byarna som nu har skolorna kvar jobbar ideellt (utan någon större inblandning av kommunen) med att få folk att flytta in till sina upptagningsområden och på så sätt få till en en fortsatt överlevnad för deras upptagningsområde.

    Måste ge mig där ska upp om fyra timmar.
    Mer kommer det lovar jag!

    /Sunken

    = Bred satsning på aktiva åtgärder =

    Med anledning av den ekonomiska vårpropositionen skriver idag finansminister Anders Borg och arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin på Dagens Nyheters debattsida.

    I vårpropositionen tillförs 10 miljarder kronor till aktiva åtgärder och arbetslöshetsförsäkringen på tilläggsbudgeten. Mellan 2008 och 2009 tillförs över 20 miljarder och för de närmaste åren handlar det om en ökning på 50 miljarder kronor.

    Det går inte att isolera Sverige från krisen. Det finns inga utgiftsposter i statsbudgeten som gör att amerikanarna köper fler bilar, det finns inga skatter vi kan sänka som gör att tyskarna köper mera specialstål eller subventioner som gör att kineserna åter börjar importera kullager. I detta läge blir den viktigaste prioriteringen att dämpa nedgången, att motverka att sysselsättningen faller och förhindra att arbetslösheten biter sig fast. Arbetslinjen stavas i lågkonjunktur aktiv arbetsmarknadspolitik.


    Alliansregeringen fick väljarnas förtroende att återskapa arbetslinjen, skapa fler vägar tillbaks till arbete och förhindra att människor fastnar i utanförskap. Det förtroendet bär vi med oss även nu i lågkonjunktur. Regeringens bedömning är att en satsning på aktiva åtgärder, vid sidan av att tillföra kommunerna ökade resurser för att minska uppsägningarna, är den effektivaste åtgärden för att förhindra att arbetslösheten biter sig fast. Vi tar ansvar för Sverige.


    Läs hela artikeln här

    /Sunken

    Blåsig dag!

    Valmet 941

    Idag hade maskinerna inte mycket att säga till om. Modernatur bestämde fällriktning hur mycket man än ville få trädet åt ett annat håll, så föll det i vindriktningen. Enda fördelen är att det går ännu fortare att få träden ner på backen och följden av det blir att man jobbar ännu snabbare.
    Blåsigt, regnigt och varmt så nu är det nog bara att inse att skotersäsongen är över för i år.
    Det är bara att hålla tummarna att nästa vinter också kommer att bli lika snörik.


    /Sunken

    Diktatoriska rättigheter!

    Jag har tydligen väckt ont blod i vissa led! (Röda led)
    Ibland svider sanningen, men det är tur att folk väcks upp när man håller på bli förda bakom ljuset.

    /Sunken

    PS:Vi som bor i Vindeln lever i en demokrati som resten av Sverige. Men tyvärr tror en del av de ledande politikerna i Vindeln att deras ställning har gett dom diktatoriska rättigheter!



    Gårdagens möte!

    Angående gårdagens möte! Många samtal blev det idag, allt från arga Sossar till mindre positiva föräldrar och lärare har jag talat med.

    Efter mötet var slut, tog jag kontakt med mitt parti och en del vanliga Svenssons som jag har bra kontakt med och resonerade förslaget med de. En frågade mig om det gick bra att prata om det jag berättat offentligt. Javisst sa jag i och med att jag är för demokrati, och hela detta möte gick i Stalins anda, så ansåg jag att förslagen måste ut så folk få tala om de. Vi i nämnden är ingen klubb för inbördesbeundran där allt ska ske inom lyckta dörrar. Innevånarna ska få veta vad vi håller på med. En del saker som kommer fram i nämnden är sekretessbelagt så det kommer ej fram hur mycket ni än plågar mig.

    På gårdagens möte presenterades 'ETT' förslag för oss politiker i nämnden. Som skulle göra så att vi hamnar inom angiven ram. Med betoning på 'ett' ska jag snabbt redovisa vad förslaget gick ut på.

    Men först vill jag nämna tillvägagångssättet för detta möte.
    Vi har ett presidium som består av jag, Birgitta Sigfridsson (C) och Nämndens Ordförande Karin Nilsson Sandkvist (S). Vi ska inför varje nämndsmöte gå igenom verksamheterna och olika förslag där. Sedan är det upp till oss att redovisa för våra partier om vad som komma skall. Jag som sitter för oppositionen redovisar även för andra partier om vad som är på gång.
    Inför detta möte blev det inget möte!

    Vi har tydligen en ordförande i nämnden som saknar kunskaper i hur en demokrati ska fungera. Hon har helt personligen tagit fram detta förslag tillsammans med 'sina' tjänstemän utan att vare sig jag eller C:s representant fått veta ett dyft. Dessutom så fick alla nämndsledamöterna de aktuella handlingarna på aktuellt möte. Vi fick alltså inte handlingarna utsända till oss i förväg. Jag vet att det var kort om tid men fel är det ändå. Man ska kunna få förbereda sig litegrann!

    När då förslaget blev presenterat så ville först Ordförande att vi skulle gå till beslut nu på Måndag. De ansåg att vi alltså på fyra dagar skulle prata ihop oss med medlemmar och styrelsen, för att sen fatta beslut om budgeten för 2010 som vi nu fick på bordet.

    (Såg även att en del i majoriteten satt med häpet ansiktsuttryck när förslaget presenterades.)

    Vi hade innan mötet gett direktiv till våra tjänstemän att komma med förslag på hur vi skall lyckas komma ner på en lärartäthet på 10lärare på 100elever.(Rikssnitt 8,4)
    De lyckades de med så en eloge för det ska de ha! Men att de bara gav oss ett enda förslag på hur det skulle gå till är enligt mitt sätt att tänka bedrövligt!
    Och ingen annan än nämndens ordförande ska beskyllas för att det blev så!

    Nu fick vi alltså på sittande möte 'ETT' förslag som vi först hade till Måndag att bestämma oss hur vi skulle göra med. Men efter diskussioner fick vi faktiskt tills nästa Fredag på oss att prata ihop oss. Ni som hänger med i min något förvirrade skrivning förstår nog problemet.

    En del av förslagen gick ut på följande: (Redovisar inte alla ännu)

    Alla elever som går i femman nästa år skall flyttas in till Renforsskolan som då blir en 6-9skola from HT 2010.
    (Föräldragrupper och även lärare har blivit lovade att detta tidigast skulle ske HT 2011 så att man skulle hinna resonera ihop sig och väga för och nackdelar mot varandra, efter det skulle ett inriktningsbeslut ske i Juni i år var det sagt.) Om nu förslaget går igenom så bestämmer nämnden detta Fredagen den 24April istället och då är det inte inriktningen utan om det blir eller ej. Jag känner och förstår att majoriteten kommer att köra igenom detta oavsett vad föräldrar eller vi i Oppositionen säger. (Om de inte gör en pudel villsäga)
    Men hopp finns mina vänner det definitiva beslutet tas i KF i Juni!

    Ett till förslag var att Tvärålunds skola görs om till småbarnskola. Detta innebär att 3an-6an flyttar in till Vindeln from HT 2010. Innan ni drar för höga växlar så gjorde Karin en pudel idag i denna fråga. Med andra ord detta förslag kommer ej att hamna under 2010års budget. Hon insåg att hon aldrig skulle få igenom det politiskt Centerns båda representanter sa rakt ut på mötet att de inte skulle ställa sig bakom detta förslag.

    Finns mycket jag kan skriva om detta. Men en sak som jag säger är att detta bland annat är en rättvisefråga. Den dagen då Tvärålund eller Hällnäs får så dåligt elevunderlag att en kvalitativ utbildning ej går att genomföra ställer jag mig bakom förslaget direkt. Dessutom så är de skolor som ligger relativt stadigt på samma elevunderlag och tappar inte så många elever framöver som centralskolorna i kommunen gör. Nu kommer nog en del att hugga på att jag bara bryr mig om Tvärålund för att jag bor där, men så är inte fallet.
    Skulle vi lägga ner de byskolorna som vi har i dagsläget kan vi glömma att vi någonsin för en positiv befolknings statistik i vår kommun. Man ser tydligt att Sossarna vill att allt ska in till centralorten. Byarna som nu har skolorna kvar jobbar ideellt (utan någon större inblandning av kommunen) med att få folk att flytta in till sina upptagningsområden och på så sätt få till en en fortsatt överlevnad för deras upptagningsområde.

    Måste ge mig där ska upp om fyra timmar.
    Mer kommer det lovar jag!

    /Sunken

    Kallduschmöte i kväll!

    Hade Utbildnings och Fritidsnämnds möte ikväll angående budget.
    Fick några få förslag på besparingsåtgärder som ska göra så att vi hamnar på anvisad ram.
    Av utredningstekniska skäl redovisar jag inte förslagen i kväll utan jag väntar på kompletterande uppgifter och förhoppnings vis bättre förslag innan jag gör det.

    Men en sak kan jag säga, man ser tydligt vad som prioriteras av vissa i ledande politiska positioner.
    Att en verksamhet som går bra ska straffas för att en annan går dåligt är tragiskt.
    Ger mig där och ska försöka gå och lägga mig. Försöka är nog det rätta ordet ikväll, jag lär nog ligga och grubbla hela natten på alternativ som är bättre än de som vi fick ikväll.

    /Sunken

    PS: Tunnelseende är inte bra för en liten kommun!

    Hårdare skola!

    Elever som sköter sig och vill utföra ett gott arbete i skolan ska inte behöva drabbas av att en eller flera elever lever rövare på lektioner och raster är min bestämda uppfattning.
    Var nog inte världens lugnaste elev själv när jag gick skola, men om lärarana tog kontakt med mina föräldrar, så tog de genast tag i problemet på ett eller annat vis.

    Idag upplever jag själv att fler och fler föräldrar struntar eller inte anser sig ha tid med sina barns problem i skolan. Enligt mig är det ytterst föräldrarnas ansvar att ens barn sköter sig. Om en elev trots hemringningar, föräldrasamtal mm inte ändrar sin attityd. Så måste andra åtgärder sättas in så både elev och föräldrar fattar allvaret i situationen.

    Nu kommer regeringen med Jan Björklund i spetsen med ett nytt lagförslag som ska underlätta för de elever som vill läsa och lära sig, istället för att ödsla tid på de som hela tiden vill spela pajas, utför skadegörelse och mobbar andra elever.

    Det kan upplevas som en liten generalisering från min sida det jag skrev här ovan för vi får inte glömma bort att det finns även de som har symtom som Adhd, Dump eller andra problem, som specialterapeuter, Barn & ungdomspsykiatrin eller andra specialister måste in och hitta lösningar på. Inte speciellt längesedan jag gick skola och då fanns inte många av dessa experter att tillgå, så flera som skulle behövt hjälp fick det inte. Idag fungerar det mycket bättre, men ytterligare förbättringar behövs enligt mig

    Finns mycket man kan skriva om detta, men jag stannar där för idag.

    I korthet går regeringens förslag ut på följande:

    Elever i grundskolan ska kunna få skriftliga varningar. Vid upprepade varningar ska även rektor kunna utdela en erinran mot eleven.

    Ungdomarna ska även kunna stängas av 'om det är nödvändigt med hänsyn till övriga elevers trygghet', som det står i den promemoria som SvD tagit del av.
    Avstängningen får dock bara pågå under en tid och ska kopplas ihop med en 'skyndsam' utredning.

    Avstängningen får dock endast ske två gånger per termin, och max en vecka per gång.
    Skolan ska även erbjuda kompensation för missad undervisning.

    I dag är det endast tillåtet att porta gymnasieelever, men med den nya lagen ska även barn i grundskolan kunna hållas borta från undervisningen

    Källa: Expressen

    /Sunken

    Det här är Frippe!

    Frippe R

    Här kommer lite info om en person jag tror mycket på. Tror att en del vet vem han är!

    Namn: Fredrik Reinfeldt

    Ålder: 43

    Familj: Gift med Fillipa, tre barn.

    Bor: Täby men nu när han är statsminister bor han i Sagerska palatset.

    Uppvuxen: I Haning, Spånga och Täby.

    Mamma: Är företagare.

    Pappa: Har varit utbildningskonsult och egen företagare.

    Utbildning: Civilekonomexamen, även studier i psykologi, historia och statsvetenskap
    Karriär i korthet: Riksdagsledamot sedan 1981, ordförande i MUF 1992-1995, ordförande i riksdagens justitieutskott 2001-2002, Partiledare Moderaterna sedan 2003 och statsminister sedan 2006

    Gör på fritiden: Umgås med familjen, vänner, läser böcker och ser filmer.

    Aktuell för: Leder Sveriges första majoritetsregering sedan 1981.

    Goda egenskaper: Lyhörd, målmedveten och orädd

    Sämre egenskaper: Oteknisk, misshandlar såväl instrument som målarpenslar.

    Gör vågen för: Arbetarlinjen

    Sågar: Höga skatter för vanliga arbetare

    Motton: Misstror motton.

    Källa: Expressen

    Ebba von Sydow möter Fredrik (Reklam i börja av tvklippet)

    /Sunken

    Härlig dag!

    Härlig dag trots lite blåst.
    Varit i Rödåsel oss Jennie och Johannes i två dagar. Vi har ätit gott, spelat kort och bara haft det roligt.

    Får nog vackert inse att vintern snart är över. Så jag har inhandlat en begagnad liten fyrhjuligmotorcykel till Oskar. Ni kan ana vad han pratar om nästan jämt.


    /Sunken

    PÅSK

    Glad Påsk Önskar Sunken med familj!


    Gick fint!

    Gick bra för mycket bra Stonehouse i dag när de spelade live i P4.

    Ni som missade detta kan lyssna på hela intervjun här! (Ca 10min fram i klippet börjar det)

    /Sunken

    Stonehouse!

    I morrn lyssnar jag på P4 kl 7,30.
    Stonehouse spelar live.

    Ni som har möjlighet gör det också !
    /Sunken

    Nu vänder det kanske snart!

    Tycker synd om de som har gått runt och fått för sig att regeringen skulle glömma bort kommunerna och landstingen.

    I dag presenterar partiledarna i Allians för Sverige en överenskommelse som innebär att staten tillskjuter kommunsektorn ett tillfälligt bidrag på 7 miljarder kronor 2009. Dessa medel avses användas under 2010. För åren 2011 respektive 2012 aviseras tillskott om 5 miljarder kronor per år, i förhållande till statsbidragsnivån i budgetpropositionen för 2009. Alliansregeringen avser inom kort även se över om förändringar i balanskravet och andra aktuella redovisningsfrågor bör göras.

    Världen befinner sig i den värsta ekonomiska krisen sedan 1930-talet. Trots att Sverige har skött ekonomin bra och tagit ansvar för framtiden drabbas vi som ett litet, öppet och handelsberoende land hårt av det som nu sker. Alliansregeringen har mött krisen med en av de mest expansiva insatserna i Europa, men även i Sverige väntar påtagligt fallande sysselsättning, stigande arbetslöshet och försvagade offentliga finanser. Det kommer kraftigt att begränsa de resurser som står till förfogande samt understryker vikten av att agera långsiktigt och med rätt prioriteringar.


    Som nog alla förstår måste alla hjälpas åt för att vi så smidigt som möjligt ska ta oss igenom den globala finanskris vi nu befinner oss i. Jag lider med alla som blir arbetslösa och ej hittar nya jobb. Men tyvärr är det den bittra verkligheten. Företagen gör nog allt för att slippa säga upp personal. Men ska de överhuvudtaget överleva så är tyvärr den sista utvägen att just säga upp folk. Förhoppningsvis vänder det snart så att en del kan slippa se sina varsel bli verklighet.

    Hade inte förväntat mig så värst mycket goda ord från de Sossar som man hör eller ser i massmedia. Men de pengar kommunerna och landstingen nu får kommer att mildra effekterna vad de än säger.

    Ordspråket mycket vill ha mer stämmer mer och mer in på en del Socialdemokrater nu för tiden tydligen!

    Man kan inte gå och tro att så fort man har missköt sig så kommer mamma och pappastaten och tar hand om en fullt ut!

    De kommuner som nu har det otroligt tufft måste söka mera samarbete med andra kommuner. Om vi tar Vindeln som ett exempel: Vi tappar befolkning och därmed skatteintäkter i allt för stor takt. Men ledningen (S & c) inser inte att om tappar man befolkning måste verksamheterna också anpassas efter det. Och kan man göra det tillsammans med andra kommuner så innebär det garanterat effektiviseringar. Och det som är viktigast av allt är att alla förstår vad budgetdisciplin innebär.
    Men de ska inte tro att man löser nåt med att lägga ner byaskolor, det kommer nog snarare förvärra situationen ännu mera i småkommunerna. Här i Vindeln marknadsförs i princip bara centralorten, trots att inflyttningen procentuellt sett mest sker i byarna.
    De som flyttar dit vill ha en liten skola med bra närservice!

    Slutar där blir lite för långt om jag ska skriva allt jag tänker på för tillfället, så det får komma i senare bloggar.

    /Sunken (M)

    PS: Pengarna som nu tillförs innebär för Vindelns del att vi får 527kr/inv vi har 5613/inv så det gör 2 958 051 kr i tillskott.

    Max expandering!

    Max hamburgerrestauranger söker bygglov för en andra servering i Växjö.

    Tänk er att denna restaurangkedja startade som en grill 1968 i Gällivare av Curt Bergfors då var han nitton år. Han är fortfarande med som vice Vd i företaget.
    Nu omsätter företaget 1050mkr, har 67st restauranger(2008), ca 2500st anställda(650årsanställda). Nu fortsätter de att expandera så de lär bli ännu större med andra ord. Deras mål är att ha 120st restauranger 2012. Ska de hinna med detta lär vi få se mycket med nybyggen framöver antar jag.

    Hur som helst blir man grymt imponerad av denna kedja som lyckas så bra som de hittills har gjort, med tanke på den hårda konkurrensen som råder inom snabbmatsbranschsen. Det jag saknar i Umeå är en Drive in service. Men vem vet det kanske kommer!

    Dessutom så gör de absolut godaste hamburgarna enligt mig.

    /Sunken

    Max hemsida


    Är detta rätt?

    Revolten

    /Sunken

    Ser bra ut!

    Expressen.

    Det blir sjukare och sjukare!

    Kanske Wanja!Erland Olausson

    klickaFör första gången håller jag med Ohly i nästan allt han säger!klicka

    Är det inte dags att ni som är medlemmar i detta pajasförbund säger ifrån ordentligt snart? (En liten generalisering men hur ska man annars uppfatta detta)
    För det är nämligen så att det är era insatta pengar de leker med!


    /Sunken

    Slalom!

    Har nyss vallat skidor, i morgon och på Söndag är det tävlingar som Linn deltar i.
    Så i helgen blir det relativt bloggfritt!

    /Sunken

    PS: Ni som fått deklarationen kan nu se hur mycket Jobbskatteavdraget ger!

    Skämt!

    Som alla förstod (hoppas jag) så var förra bloggen en skämt.
    Men en del av de saker jag nämnde kanske kan bli verklighet, vi får väl se!

    /Sunken

    Dan Oskarsson ringde mig!

    För en halvtimme sen så ringde Dan Oskarsson (S) upp mig. Efter det samtalet fick jag helt enkelt kasta mig i bilen söka upp ett hus med dator som var uppkopplad och skynda mig att skriva en blogg!

    Följande blev sagt till mig under vårt samtal.
    Höredu Sunken jag har en fundering! Om ni går med på att vi höjer skatten 4kr så går vi med på att slå oss ihop med Umeå. Blev stum ett par sekunder och kom genast med ett motbud. Vi går med på höjning på 2kr men då vill vi slå oss ihop med Nordmaling istället.
    Efter ett tags dividerande så blev vårt beslut följande:

    1: Skatten höjs med 2,50.

    2: Vi går med i Norsjö kommun.

    3: Lönekontoret flyttar till Robertfors.

    4: Lastbilen säljs och en snövessla inköps istället.

    5: Sporthallen i fritidscentrum byggs om till Yoga institut.

    Då min matrast i princip var slut så bestämde vi oss för att spela poker om en del detaljer, så det lär sluta med att jag får igenom en hel del som jag vill!


    /Sunken

    Risk!

    Med risk för att det man skriver tas för Aprilskämt, skriver jag ändå en liten blogg idag.

    Jag passar på att tacka P-O för ett bra skämt som tydligen många gick på.
    Började ringa hos mig tidigt i morse angående detta! Här kan ni läsa skämtet! Tror inte allt han skriver ingår i skämtet så det ser ut som P-O kommer ge oss Moderater det hett om öronen framöver.

    Det vi bland annat har kommit i luven på varandra om är upphandlingsprinciperna som gäller i kommunen idag. Ni som hängt med har sett att lastbilsuppköpet fått stå som exempel hur vi anser en upphandling inte ska gå till. Sista ordet är inte sagt i denna historia ännu, så med andra ord återkommer jag om upphandlingsprinciper framöver.

    Nä nu ska jag iväg och gallra gran i Sävartrakten!

    /Sunken

    PS: Önskar dig P-O en lång och härlig pension med mycket golf mm.