SURF
Visar inlägg med etikett Södra Umeå Ryttarförening
Visa träffar från alla bloggar

Bytardagar på SURF!

Bytardagar

Ridkläder

Inlämning sker under v.35

(tis – fre kl. 16 – 19)

Hela & rena ridkläder lämnas in väl uppmärkta med namn och pris.

Kostnad: 50:- per person som lämnar in!

Försäljning sker under v. 36

(mån – fre kl. 16 – 19)

 

Kom och gör fynd bland beg. och nya kläder !

(upp till 70% rabatt på nya ridkläder)

 

Vilken tur vi har.....

som har så många duktiga hästtjejer som har hjälpt till båda i stallet i Stöcksjö och på Nolia under de senaste veckorna! Utan er hade dagarna varit sååå tråkiga!

Tack alla, ingen nämnd ingen glömd!

Nu har ridskolan börjat!

Många lyckliga leenden väntar oss den här veckan när ridskolan för stora och små drar igång! Många är dom som har längtat till den här veckan.

Vi har några nya instruktörer så kolla in på hemsidan så ser du vem som är instruktör just Din riddag!

Välkomna till en ny härlig termin!

Lek på Nolia!

 

 

Många barn på Nolia!

Regn regn och regn!

Idag får hästarna vara hemma och vila, dom gjorde ett jättebra jobb igår med massor av barn som ville rida. Idag är vädret så dåligt och gräsytorna runt dungen är sjöblöta så det går inte att leda hästarna här idag. Men kom gärna och hälsa på oss ändå! Det finns filmer och bildspel i tältet och käpphästhoppning för de små!

 

Ponnyridning på Nolia!

Fick lite skäll av Nicole igår att jag inte har bloggat - får skämmas! NU är jag iallafall här och plitar lite.

Igår började Nolia och som vanligt var det många tjejer som ville hjälpa till och leda våra underbara ponnyer så att Nolias yngre besökare får prova på¨att rida.

I tältet kan ni hitta alldeles nya surfprylar - så alla surfare kom och titta!

Känner du någon som vill prova rida så är ponnyerna på Nolia kl. 11 - 16 varje dag!

 

Sommarfilm!

Vem vill inte springa barfota i gräset?

Idag har vi släppt våra två minsta ponnyer, Rimi och Relios på sommarbete tillsammans med Bavaria och Josefin som tidigare varit ridskolehästar på SURF.
 
 
Imorgon kommer hovslagarna och plockar bort skorna på resten av hästarna så att dom också kan springa barfota i gräset på onsdag när det är deras tur att åka på sommarbete. 
 
 För vem vill inte springa barfota i gräset på sommaren?

Duktiga tjejer!

Idag har några av våra duktiga ridskoleelver hopptävlat på SURF.

Här kommer lite bilder från dagen!

Bildbomb från glashuset!

 

 

 

Bildbomb från glashuset!

 

 

 

Ponnyridning lör kl.12-14

Nu är en lång fantastisk vecka snart slut! Veckan har varit fylld av glada umebor, hästar och lekar av olika slag!

Vi avrundar hela veckan i morgon genom att ha ponnyridning ute på anläggningen kl. 12.00 -14.00   välkomna alla..!

Modevisningen avklarad!

Idag har det varit modevisning med kläder från Granngården utanför glashuset med höstens ridmode. Det var 6st duktiga ryttare som visade kläderna.

Under hela dagen har Julaleken pågått, en tävling där man har gissat hästdelar! priserna är sponsrade av Jula och Vip-profil!  Hittils är det ett 80-tal stadsflanörer som deltagit i tävlingen!

 

Kul på rådhustorget för barnen idag!

Idag blir det en rolig familjedag på torget! Agility, världens kanske sötaste ponny och en hopptävling med käpphästar står på schemat!

Välkomna ner!

Tävling med Käpphästar!

I morn mellan kl. 12 och kl 15.00 så kan stora som små barn komma ner till Rådhustorget och tävla i käpphästhoppning! Alla som deltar får pris!

 

 

Hästsport på Radion!

Snart lider den andra dagen mot sitt slut!

Just nu är det ganska lugn i huset, det sitter några tonåringar och ritar hästar som vi kan sätta upp i fönstret.

Som jag skrivit tidigare så är det hästskokastningen som har dragit folk idag, i morgon ska vi bygga upp hinder på torget och visa Hur högt en häst kan hoppa!

Delad glädje är dubbel glädje!

Idag har vi delat Glashuset med landstinget och Tobaks Fri Duo, huset har varit fullt av ungdomar och rökare och ickerökare som har provat på spirometri och fått veta om riskerna med rökning.

Många medlemmar i SURF har tagit tillfället i akt att se den fina SURF-filmen och lämna in "vinstlotten" till medlemslotteriet!

 

Rapport från Glashuset!

Idag har man kunnat "gissa grejen" på torget, inte så måga har vågat att gissa, men den som vinner kommer att vinna ett fint verktygssätt från Jula.

Blixten har stårr i timmar på stan och längtar nog in i det varma Glashuset, vi la på honom ett täcke för att hålla värmen bättre!

En av korvgubbarna på stan i stilstudie vid dagens hästskokastning!

Coola tjejer provad lyckan vid "gissa grejen"

En ny dag!

God förmiddag! Nu startar vi upp en ny daga i glashuset! en ny dag full av aktiviteter. Under dagen kommer vi att dela Glashuset med Landstinget och Tobaks fri Duo.

Välkomna!

Oj vad mycket roligt folk!

Umeå bjuder verkligen på ett stort utbud av roligt folk! Att stå i Glashuset mitt på torget bland Umeåbor är kanonkul!

Vi har massor av folk som har gissat hur många sockerbitar vi har lagt ner i en glasburk och vi har visat våra filmer många gånger med possitiv respons!

kom ner och träffa oss på torget!

Seminarie

Nu har vi haft det första seminariet som handlade om "Ridning för alla!

Helena rapporterar från glashuset...

Nu är vi på plats, mitt i centrum, och visar upp SURF för alla förbigående. Kom och hälsa på oss,var med och tävla och vinn fina priser !! Ponny ridning kommer, tors,fre,lör på surf, i glashuset finner du gratis biljetter till den. Ännu en anledning att kika förbi ;) Ni missar oss inte, limegröna tröjor pryder oss surfare :)  // Helena

Kanske världens sötaste ponny!

 

GLASHUSET!

PROGRAM Glashuset v.22

Under Alla dagar kommer det att visas filmer från klubben och Du kan delta i roliga tävlingar och finna information om hästar och ridning!

Måndag – Anpassad ridning

Kl. 12.30        Seminarie – Ridning för alla!

Kl. 14.00        Seminarie – Ridning för alla!

Kl. 15.30        Seminarie – Ridning för alla!

 

Tisdag – Barn & ungdom

Under hela dagen finns det möjlighet att rita hästar och prova på käpphästhoppning & hästskokastning!

Landstinget och Tobaksfri Duo berättar om vinsterna med att bli Tobaksfri!

Onsdag – Hästsport!

Hur högt kan en häst hoppa? Hur fort springer en häst? På vilka sätt kan man tävla med hästar? Frågorna är många och svaren har vi!

Torsdag – Familjedag

Roliga tävlingar och lekar hela dagen med vår Ungdomssektion!

Kl 11.30 – 14.00     Kom och träffa kanske Världens sötaste ponny Teddy!

Kl. 12.00 – 15.00    Käpphästhopptävling! Ta med dig käpphäst till torget,

Och tävla i käpphästhoppning – alla vinner pris!

Fredag

Tävlingar och lekar under hela dagen!

Ca Kl. 12.15 Modevisning med höstens ridmode!

 

Onsdag – torsdag – Fredag är det PONNYRIDNING kl. 12.00 – 14.00 ute på vår fina anläggning i Stöcksjö!

Sommaren 2010

Div 1 Hejja SURF!

Ponnydressyrtävlingar i Luleå 1-2/4 med DIV.1 omgång 2

 

Denna omgång förstärktes laget med ytterligare en deltagare: Rebecca med Flight.

Vilket resulterade i ett fulltaligt lag som åkte till Luleå för att representera SURF i ponnyallsvenskans DIV 1 lag.

Rebecca och Chaplin, Rebecca och Flight, Matilda och Argos samt Jennie och  Who´s That Girl.

 

Samtliga ekipage förbättrade sina resultat med mellan 2 -7% från förra helgen på Hippologum. Detta trots att några hästar var lite trötta då lagtävlansklassen låg sist på söndag eftermiddag.

Vilka duktiga tjejer och ponnier vi har!!  Det var riktigt spännande in i det sista.

 

Piteå och Luleå var denna gång oslagbara men SURF knep tredjeplatsen just före URF.

 

Total ställning för lagen efter två genomförda omgångar:

Piteå 10 poäng

SURF, URF och Luleå har 4 poäng var!!

Nu ser vi med spänning fram emot vem som kommer att ta 2:a platsen i sista omgången som kommer att vara på SURF den 29 maj!!!

 

Sammanfattningsvis var det riktigt hårt motstånd i Luleå denna helg, då det var flera ekipage med som tävlar på nationell nivå. Detta resulterade i få placeringar för våra ekipage under helgen. Men alla SURF:are red riktigt bra, fick bra %, och kämpade väl!!

 

Matilda med Argos vann en LA:4 och Jennie och Who´s That Girl fick en 2:a plats i samman klass.

Nu tränar vi vidare mot finalen i maj, som kommer att gå i LA:P1

Resultat för DIV. 1 Omg. 2

Lagtävlansprogram för ponnyallsvenskan

1.                   Piteå              5 poäng

2.                   Luleå             3 poäng

3.                   SURF            2 poäng

4                    URF              1 poäng

Vinterbus!

Pirre löshoppar

God Jul!

När juldagsmorgon glimmar jag vill till stallet gå.....Det är något speciellt med att gå till stallet under jul. Man finner en inre frid på något sätt när hästarna mumsar sina juläpplen och borrar ner mulen i sommardoftande hö. För min del så kan jag inte låta bli att ta mig en tur till stallet varje julafton det bara är så.

För SURF-hästarna innebär julhelgen vila. De strosar i sina hagar och mumsar sitt hö innan dom på sena eftermiddagen får gå in i stallets lugna vrå och fortsätta mumsa och ha det bra.

God Jul på er, jag hoppas att ni alla får en underbar helg med många mysiga stunder!

Erica

Kallt ute? Kom in i värmen!

idag kl. 18.00 bjuder föreningen till sto julshow med färgsprakande nummer!

Ta med dig familjen och kom till ridskolan i Stöcksjö och låt dig värmas av duktiga barn och undgdomar som visar det käraste dom har, nämligen hästen!

Minishow

Idag var det de små barnens dag på SURF. Barnen fick se tomten åka skidor och falla på näsan mitt i ridhuset, Pippi bjöd på uppvining med sina fina hundar, ett gäng glada tjejer visade hur kul det är med gymkhana och till sist ett nummer dår häst, ryttare och hund visade hur de kunde samarbeta.

 Tyvärr funkar inte bildservern som den ska men bilder kommer så fort de funkar igen!

Vill ni se bilder redan nu så finns det på vår facekbook sida!

Snart smäller det!

På söndag kl. 18.00 drar Södra Umeå Ryttarförening igång sin julshow!

Showen går i filmens tecken och bjuder på en samling nummer med barn/ ungdomar som gör sitt yttersta för att visa hur rolig och varierad sporten ridning är! Så välkomna till en färsprakande julshow i samarbete med MIdgårdsskolan.

Man kan ha kul med häst!

Idag kl.13.00 ska vi visa de allra minsta barnen hur roligt man kan ha med hästar! Vi kommer att bjuda på fina/ roliga nummer med hästar och hundar, det finns fiskdamm och lussefika och inte minst ponnyridning!

Välkomna!

Det är därför!

I går kväll fick jag en härlig känsla i magen! Föreningen hade genrep till årets Julshow. Det var en helt fantastisk känsla!! Alla var possitiva, glädjen kring att få visa upp det käraste man har, nämligen HÄSTEN var obeskrivlig. Alla, både funktionärer, ryttare och hästar gjorde ett fantastiskt jobb för att inte tala om det härliga ljuset som showen bjuder på i år med hjälp av elever och lärare från Midgrdsskolan.

Det är en ynnest att få joba med dessa härliga människor och djur kring ett arrangemang som detta!

I morgon kl. 18.00 smäller det,

då får ni visa upp vad ni kan!

nu går tiden fort....

Jösses vad fort tiden går! Jag hinner knappt uppdatera bloggen men jag lovar att bli bättre! Det händer massor av roligt på anläggningen nu kring jul! Vi har två kommande julshower. En minishow där vi inbjuder de allra minsta till att rida på våra fina ponnyer, fiska i fiskdammen och se på en ca 30min show med hästar och hundar!

Vi har också satt upp information, om julens kurser och om den traditionella julklappshoppningen, i stallet.

Mellan jul och nyår så kommer hästarna att få lite välbehövd vila!

 

Kolla in!

Spökvandring

På fredag blir det spökvandring på galgbacken (Röbäck) kl. 18.30. Kom och upplev en skrämmande spöktur för barn & vuxna!

Princes är såld

Vår söta goa lilla Princes är såld! Hon har flyttat till Robertsfors till en matte som heter Ina. Ina och Princes har som mål att tävla mindre tävlingar. Jag har tur för jag kommer att få träffa Princes ändå, för jag brukar vara där hon bor ibland och ha ridlektioner :-)

Tjilevippen! /Erica

En vaktmästare....

En vaktmästare på SURF ska kunna lite av varje!

Ena dagen fixa & trixa som rörmockare

Nästa dag planera Spökvandring på Galgbacken......

Roliga aktiviteter hela vecka!

Skolledigt - oj så skönt eller hur!

Den här veckan har vi något roligt som händer varje dag! Idag har det varit ryktrally!

Hästarna fick fina frisyrer!

I både man och svans!

Dom blev fina som riktiga stjärnor!

Tillfixade grimmor!

I morgon är det dags för STORA kompisdagen!

 

 

Manne hårfager!

Titta vad Rebecka har gjort med Manne!

Oj så skönt för långhåriga Manne att få lite mindre päls!

Kolla in!

http://www.vk.se/Article.jsp?article=386957

 

 

Detta inlägg är kopplat till denna artikel på vk.se.

Nynäs håller koll!

Nu går New Body försäljningen snart in på sin sista vecka. Vissa har redan lämnat in sina beställningslistor och Nynäs håller en vakande kropp över dom!

Borta bra men hemma bäst?

ligger hemma i sängen och tänker tillbaka på helgen. Jag var så trött påvägen hem att jag helt enkelt inte orkade blogga. Men nu när jag durschat och lagt mig i sängen måste jag bara berätta för er vilken underbar helg jag haft. Bara det att komma till Strömsholm  och äntligen få se detta underbara ställe som alla hästmänniskor bara måste få uppleva.  Alla vackra byggnader och framför allt alla vackra hästar. Det som slog mig var att trots storleken och mängen hästar och människor som vistas där varje dag så var allting så bra upplagt säkerhetsmäsigt. med gångar med staket på båda sidorna så man slapp rida över parkeringen bland annat.  Hela området var så vackert, och jag som är fotograf såg många vackra saker att fota. (jag har bara tagit 1226 bilder i helgen, några av dessa kommer upp på bloggen så fort jag hinner lägga in dom) Något som också var trevligt var när vi träffade galopptränaren men de behöver jag kanske inte skriva så mycket om eftersom mina kära vänner verkar ha skrivit så mycket om honom redan. Och slottet! de får jag inte glömma. Det var sjukt vackert och det var väldigt mysig stämning bland oss tjejer när vi var där.  Försöker komma på vad som varit dåligt med helgen men kan verkligen inte komma på något förutom att jag gärna stannat längre för att få ännu mer av Strömsholm. Jag skulle egentlingen kunna skriva hur mycket som helst men nu måste jag verkligen sova. verkligenheten börjar imorgon bitti kl 7!!

Kram Nicole

Topplistan :-)

Minne för livet!

Ååh vart ska man börja??
Denna resa har varit helt underbar, galen, rolig, intressant och lärorik!
Under helgen har man fått se massor tex. strömsholms slott, massa fina stallar och ridhus. Själva tävlingen va jätterolig men jag tycker att de var att få se allt som va de roligaste!

Och när vi fick träffa jockeyn då?!?!?! De va sjukt kult och han va väldigt duktig!
Har alltid drömt om att få träffa en "riktig" jockey så de va värkligen pricken över i:et.

Under helgen så fick vi bo på strömsholms vandrar hem. Det var ett jättefint ställe med jättegullig personal! Vi hade de så mysigt på kvällarna som innehöll blandannat tacos middag, godisätande och massa massa tjejsnack.

Jag kan inte säga mer än att jag har haft en underbar helg med brudarna som jag kommer minnas livet ut!

//Elin

100 mil

ja, nu sitter man här i baksätet än en gång, fast i motsatt åkriktning. kan nog inte säga vad som va höjdpunkten, men några av dom roligaste grejerna va nog strömsholms slott, där folk flyger åt alla hål, hänger i skyltar, springer in i buskar, ställer sig i ett ihåligt träd och blir puppor och letar ekollon på marken ^^   grällsta, där det sprang runt sju jack russels, en kaktus-hund och en extremt söt shettis!                                                                                                                                             att få prova en jockey sadel, och att se perssoner falla av plasthästar och få lära sig varför alla jockeys (stavning?) viftar med spöet, var oxå en kul grej :) fick just reda på att vi har passaret vår hundrade mil i denna minibuss. hela den här resan har varit riktigt rolig, och jag är hur glad som helst att jag fick följa med!

//Nelly

En välbehövd helg!

Dessa tre dagar har varit underbara, inte bara lördagsvistelsen på Strömsholm, utan också varje sekund men tjejorna! :)

Men, självklart var ju lördagens besök på Strömsholm det bästa. Jättestolt över alls  duktigthet, tihihi.. Men vilken fantastikst anläggning! Den var inte bara en stor lyxig sådan, utan det jag gillade mest var att man verkligen kunde smaka på det gamla klassiska ridsverige. Det gamla ridhuset t.ex, otroligt vackert, nästan kyrkligt vacker arkitektur, eller det andra gamla ridhuset med de vackra orden och ordspråken på väggarna. Det var en sån fin och lugn atmosfär med stora ytor och stall i olika klassiska och mysiga designer..

Minnet som fick mig att skratta mest.. HAHA...ojoj vad vi skämde ut oss. Vi hamnade på galoppstallet och tur som vi hade råkade det vara full rulle där inne med en engelsk jockey som hade kurs. Vi presenterade oss, och snäll som han var (trots att man kunde dofta hans inställning ("vilka tomtar, norra sverige...från ridskola, inte ens från någon fin akademi") så presenterade han galoppen för oss. Sen fick vi provsitta på en av de mekaniska plasthästarna. Komiskt nog så fastnar Maria i stigbygeln när hon ska rätta till sadeln. Men tillrättningen leder till övertryck på hörga sidan och hon åker 180grader med sadeln rätt i backen. Åh herregud vad tårarna sprutade. Har aldrig sett henne falla av en levande häst, men en plastis hinner hon knappt hoppa upp på innan hon är i backen. Hahahahahahamohahahahahah, förlåt min kära, men det var grädden på moset för mig. Undra vad f*n Ryan (som han hette) tänkte då? 

Slutligen vill jag tacka SISU och Surf som gjort denna resa möjlig, verkligen, jättetack! 

 

/Mickan

Nu ska jag hem

Resan hem blir nog bättre än resan dit. kläderna skaver inte, de finns inga lappar på rutorna som kan falla ner och inga kakor maria kan trampa sönder. och det var defenitivt värt att åka till strömsholm och man har fått minnen för livet...En viss person (nämner inga namn) faller av en plasthäst som var ungefär en halvmeter hög, en annan flyger i backen utanför slottet av ren klantighet, nån hoppar in i en buske och får kvistar i öronen och jag gör skänkelvikningar så jag får höft problem, för att nämna lite. Men bäst av allt var när tina sjöng och spela gitarr inne på vårat rum. Och jag är grymt tacksam att jag fick följa med!

Amanda Henell

Grällsta!

imorse tog vi en lite sovmorgon så vid 9 satt vi alla i bilden påväg till Grällsta ridcenter för att se vart många av våra ridskolehästar kommer ifrån. bland andra Orlic, Ryza och Kaktus och Hebel. Och de fyra nya hästarna (Edd, Alegro, Figaro och Mon Cherie) har vi hyrt därifrån.  Vi träffade en hel hög med söta jack russel som jag tror Nelly ville ta med sig hem. Även en lite shettis tänkte vi ta med oss hem, men vi insåg snabbt att vi inte hade plats med en till i bilen.

Nästa stopp blir Gävle och IKEA!

/Nicole

Middag avklarad!

 

Nu har vi varit i Västerås på ett ställe som hette Punkten och käkat på en trevlig restaurang. Vi hade tänkt att käka lite efterrätt på vandrarhemmet men tjejerna var ganska möra och vi bestämde att låta bli. Nu sitter dom och fnittrar och jag har tur som har en trubadur (Tina) i mitt rum så jag har underhållning :-)

I morgonbitti är det frukost vid nio tiden sen så beger vi oss mot Grällsta Ridcenter för att sedan köra vidare mot Gävle och IKEA & Hööks. Efter det så ska vi ta oss uppför vårt avlånga land så sakteliga.... vi stressar inte!

Tjejerna har lovat att blogga om sina upplevelser i bussen på väg i morn - så håll utkik!

Tjillevippen som vi säger i bussen....

Vila!

Nu tar vi alla igen oss efter en fantastik dag innan vi ska bege oss in till Västerås för att äta en god middag tillsammans!

 

Strömsholms Slott

Vilken dag! Som liten avrundning på besöket så åkte vi till Strömsholmsslott och ut till Löten. På Löten fick vi se riktigt fina islandshästar men framförallt fick vi en intressant förevisning av galopphästar och vissa fick prova att sitta i en riktig jockeysadel - riktigt kul var det att få höra om galopp och om hur dom tränar sina hästar.

Eftér besöket på Löten så passade tjejerna på att ta sig en liten "ridtur" på anrika dressyrbanan samt en galoppsväng på galoppbanan som går längst slottsparken. Film på detta kommer att läggas upp inom kort.

Clinic i Röda Ridhuset!

Marianne Essén & Åsa Steninger höll i dagen clinic som sedan resulterade i tre utslagsfrågor eftersom flera av lagen var väldigt nära varandra i poäng efter dagens tävlingar.

Alla 38 lag fick sedan lämna in sina svar och fick Diplom för dagens kämparglöd och kunskap.

Vi vann inte - men jag tror att vi hade KULIGAST!!

 

Lastning av häst!

Dagen D!

Så vackert!

 

Ett tävlingsmoment kvar!

Nu har tjejerna avklarat den första delen av tävlingen. Ett antal stationer om hästkunskap. Från alla stationerna har tjejerna kommit ut med ett stort leende på läpparna och idel possitiva. Just nu sitter alla och äter lite lunch innan den sista delen i tävlingen börjar.

Innan lunchen hann vi med en egen rundvandring på området. Strömshom känns enormt stort, massor av stallar, flera ridhus och kända ansikten. vi har träffat på bl.a. Jens Fredriksson och Agneta Aronsson.

Efter det sista tävlingsmomentet är det prisutdelning sedan hägrar en guidad tur runt området.

Bilder kommer när vi är tillbaka på vandrarhemmet :-)

Frukosten avklarad!

Nu har alla ätit klart och håller på att göra sig i ordning för tävling. Vissa pluggade ända in på småtimmarna. Nu är det uppsatt hår och lagtröjor på. Bara ett litet dilemma... lamporna inne i bussen har varit tända i natt - nu håller vi tummarna för att bussen startar - tur att det är nära så att vi kan gå om det behövs.

 

Uppe med tuppen!

Nu börjar det att låta runt i rummen och tjejerna har börjat att göra sig i ordning för dagens tävling. Rummen är fina men en aning golvkalla. Snart dags för frukost!

 

Kvällssnack!

Dagens resa har gått rikigt bra. Vi har gjort många stopp på vägen och samtalsämnena i bussen har varit minst sagt varierande. Väl framme här på Strömsholms vandrarhem (www.stromsholmvandrarhem.com ) så lagade vi gemensam middag i form av taco. Efter middagen tog vi en genomgång över morgondagen och nu sitter alla tjejerna i en mysig soffgrupp och tränar säkerhetsknutar och lyssnar på Tina som spelar gitarr.

Håll alla tummar för tjejerna i morn!

Lite bilder från dagen!

Tina spelar tetris, och berttar för dom andra hur man gör!

Alla på plats!

Pigga och alerta på morgonkvisten!

Första stoppet Nordmalings Ridklubb!

Andra stoppet Timrå Ridstadio!

Inte lika pigga halvvägs framme :-)

Ännu ett stopp på vägen!

Väl framme Tacomiddag!

 

 

Spagetti!

Nu har vi handlat middag till ikväll!

Inte längt kvar till Vandrarhemmet nu!

Vi dividerade just om vem ska sova med Erica och Tina men gick snabbt över till att Erica nu förhör oss på frågor som kanske kommer på tävlingen imorgon.

Erica- Nämn ett ströfoder

Tina- Spagetti! "superstolt"

Tjillevippen!!!

Nu sitter jag och trängs med TIna i bilen igen efter ett stopp på ikea med mat och en promenad till hööks:) Nu ska vi vidare till Dollarstore vid Gävle.
Än så länge så har vi haft super roligt på färden ner och jag tror att vi kommer få fortsatt roligt.
Hur kan de lixom inte bli roligt med 9 hästgalna brudar i samma bil?! ;)
Jag är jättespänd på att komma till strömsholm, första gången jag är där.

Okej nu kommer jag faktiskt inte på något mer att skriva men vi ska se till att vara bäst och SNYGGAST och göra alla ume bor och surfare stolta!!!

Massa hästkramar från Elin

 

Timrå ridstadio

Vi har precis gjort vårt 3e stopp på Camillas gamla hemtrakter Timrå Ridstadio.
Det var en gigantisk anläggning med plattor ända från vägen till entren, dock va de väldigt långt till hagarna...
Men dom hade till och med en egen dörr till ungdomssektionen :p

Nu sitter vi och lyssnar på TokioHotel (maria ville så gärna lyssna på den, haha) och ska vi vidare till birsta i sundsvall och käka lite lunch:)

//Elin

Hjärt & lungräddning

Nu har allla instruktörer och övrig  personal på anläggningen gått hjärt & lungräddningskurs!

Det var en givande och intressant dag med många tryckningar och blåsningar. Vi fick träna på hur man tar om hand om en som gjort sig illa och vi fick träna på HLR på dockor.

 

 

Nu kör vi!

Det står fullt med kartonger överallt, för nu har katalogerna med New Body och plastpåsar till försäljning kommit!

Nu hjälps vi alla åt att sälja julklappar i form av sockar från New Body och plastpåsar till alla älgjägare och hemmabagare!

Kataloger m.m. finns att hämta i foajén!

Fina fina priser till de som säljer mest!

 

Fotografering!

Snart kan man läsa om SURF i en folder som Umeå Kommun håller på att göra. Fotografering och intervjuer är fixade!

 

Ponnyridning!

Förra helgen så var Fritz & Rimi på ponnyridning i Holmsund. Det var valdag och mycket folk i rörelse. Ponnyerna skötte sig exemplariskt som vanligt och det gjorde även de fantastiska tjejerna som var med och höll i dom!

Tack underbara Frida, Maria & Vicky

 

 

 

Norrlandsmästerskap i Dressyr

Helgen har börjat bra för våra hemmaekipage, nu håller vi tummarna för fortsatta bra resultat!

 

Ponnyridning i Holmsund!

I dag mellan 12.00 & 15.00 är två av våra fina ponnyer på plats i Holmsund (storsjöhallen) Ta med er barn & barnbarn och låt dom prova rida!

 

Invigning!

Som ni har sett så är det nya underlaget på plats!

Dom här små grabbarna från Irland var dom första som fick gå i det nya. Nu gäller det att vi alla hjälps åt att hålla underlaget fint. Ingen longering eller ridning på volter, ingen hoppning och mockning gäller tills sanden har lagt sig.

Jo förresten, mockningen gäller för alltid!

Iordningställande i leran!

Det är inte lätt att försöka vinna mot vädrets makter, har det regnat så har det lixom!

Hästfolk!

Tänk så mkt duktigt (hästtokigt) folk det finns i detta avlånga land.

Folk som brinner för sitt intresse. Folk som annars hade kunnat sitta hemma i TV-soffan eller lagat en riktigt god middag, spelat sällskapsspel med familjen eller något annat ganska bekvämt.

Men hästfolk är inte sånna!

Dom kliver upp i ottan, klampar in i ett stall fullt med morgonhungriga hästar, leder hästen till i en lerig hage i den regntunga morgonen, hämtar bossigt hö som fastnar i kläderna och i håret. Hämtar  vatten och bär ut till den leriga hagen, skvilpar lite vatten på benen böjer sig ner under eltråden får sig en lite stöt i nacken ställer in vattenhinken, ger sin häst en klapp på halsen och säger: Jag kommer tillbaka så fort jag kan efter skolan/ jobbet! Skyndar vidare till skola/ jobb, funderar hela dagen på om hästen fryser i hagen. Åker kanske tillbaka till stallet vid lunch för att lägga på täcket och ge alla hästarna lunchhö som man lovat. Ilar tillbaka till jobbet/ skolan, är glad att man lagt på täcket. Märker på eftermiddan att solen lyser och det är ganska varmt ute, kanske var dumt att lägga på det varma vintertäcket ändå. Skyndar sig till stallet innan middan, tar av täcket och tar sedan fram stora dyngkärran och börjar rengöra hos hästen, hämtar sedan spån, står i spåndammet en stund och kanske klappar på stallkatten som varit duktig och placerat en mus precis där man ska gå. Lägger in spånet fint hos sin häst, krattar till det så att det ska vara jämt.

Sedan kommer stunden som man väntat på, själva ridturen. Hämtar hästen från den leriga hagen, tar samtidigt ut en hötuss och tänker att då kanske jag slipper att ha hö i håret i morgon när jag kommer på skolan/ jobbet. Borstar sedan hästen omsorgsfullt, kratsar ur hovarna. Lägger försiktigt sadeln på hans rygg, tar på sig hjälm och handskar när tränset sitter på och funderar om den nya dyra sadeln sitter som den ska. Det börjar bli mörkt ute. Sitter upp på hästen, lyckan kommer över en - äntligen! Skrittar en stund känner att idag kommer det att bli en bra ridtur. Efter en mysig skrittstund manar man på hästen och kommer igång i trav. Men oj, det här känns inte bra, hästen måste ha vrickat sig i den leriga hagen och är halt. Stackars lilla vän! Tar in hästen i stallet igen orolig för att det ska vara något allvarligt. Pysslar om hästen igen, lägger ett stalltäcke på hästens rygg. Bär in lite bossigt hö i boxen ger hästen en morot och cyklar molloken hem igen.

Hästägaren kan inte sova, orolig för sin lilla häst. Kliver upp tidigt för att hinna klappa lite extra innan skolan/ jobbet börjar. Lägger på ett varmt täcke och leder ut hästen i regnet för att upptäcka att höet man la ut kvällen innan har blåst bort!

Åh så roligt!

Det här mailet kom till mig igår!

Hej!Ler Uttryckssymbol
Måste bara berätta att jag och Sheraton har startat våran första lokala hopptävling nu i helgen.
Han skötte han sig super, hoppning är ju det roligaste som finns enligt honomBlinkar Uttryckssymbol Älskade häst! Finns nog ingen snällare häst på denna jord!
Tack för att jag fick köpa denna underbara häst!Ler Uttryckssymbol
Bifogar en bild från i lördags oxåLer Uttryckssymbol
Hälsningar från Sandra och Sheraton

Tänk vad roligt att det går så bra för Sandra & Sheraton!

Norrlandsmästerskap i Dressyr

Norrlandsmästerskapet i Dressyr

Den 18-19 september så hålls stora dressyrtävlingar här på SURF där vi kommer att ha både lokala och regionala klasser från LC:1 till och med Prix St. Georges.
Norrlandsmästerskapet för ungdomar upp till och med 21 år kommer att genomföras i klasserna LA:6 samt MSVC:2, medan seniorerna kommer att rida klasserna MSVB:4 samt MSVB:5.
För båda mästerskapen så är det den som har högsta sammanlagda procent vinner och får titeln Norrlandsmästare 2010. Alla andra som inte vill starta i mästerskapet har också kunnat anmäla sig till tävlingen och idag när
anmälningstiden utgått så är 230 starter anmälda. Det innebär att tävlingarna kommer att hålla på i princip hela dagarna, för trots att två banor kommer att användas parallellt så avverkas bara ca 8 starter i timman/bana.
En massa hästar kommer att övernatta på anläggningen både i tävlingsstall, ridskolestall och i mobila boxar. Ridskolans hästar får en kort semester över helgen och får sova ute.
Det stora startfältet innebär en hel del jobb och därför så tar vi tacksamt emot hjälp av alla dess slag ett par timmar om Du har några att avvara. Maila i så fall till surfdressyr@hotmail.com

Dessutom så är det ju alltid roligt med en stor publik, speciellt när vi har fått chansen att hålla en sådan stor tävling på våran fina anläggning! Så jag hoppas att Du vill komma och titta på fina de hästar och duktiga ryttare som
ska vara med och tävla. På lördag kväll anordnas en ryttarfest för alla som vill komma, det blir tacos till middag för ett pris av 50 kronor. Ett band kommer att stå för underhållningen och biljetter kommer att kunna köpas under lördagen.


Hoppas att vi ses där!
Anna Bergstedt

Klubbmästare i hoppning!

Grattis !

 1:a Nina Kindberg Corville H

2:a Erika Larsson Huntingfield Silverman

3:a Hanna Heikkinen Salentein

Hopp, hopp, hopptävlingar!

I helgen är det högt, långt och fort som gäller på SURF! Hoptävlingar med massor av starter hela helgen,kom och titta!

Nya bilder!

Nu har vi uppdaterat hemsidan med bilder på våra nya tillskott!

För lite ridning?

Tycker du att du rider för lite?

Kom på våra Drop-In-Ridningar!

 

Älskade små vänner - vi saknar er!

Jag har fått frågor om vart våra fina vänner Snoopy och Cornelia är!

Tyvärr så finns dom inte hos oss längre. Båda två är i Trappalandia och betar på gröna ängars ö. Snoopy hade ont i sitt ena bakben under en längre tid. Vi & veterinärerna kämpade länge för att få honom att må bättre. Men i våras kom vi överens med veterinären om att Snoopy skulle få somna in och slippa ha ont.

Detsamma hände tyvärr Cornelia. Hon fick sent i våras ont längst ner i ett framben. Efter att ha konsulterat några gånger med veterinär och flera röntgenplåtar tagits så visade det sig att Cornelia (Corran) aldrig skulle bli bra i sitt ben. Cornelia fick somna in med en stor tugga av klöver i munnen (hennes absoluta favoritföda)

Jag tror att Cornelia & Snoopy springer lika glatt som Corran gör på den här bilden runt på Trappalandia och hälsar på alla kompisar med samma glada uppsyn som dom alltid hade i hagen här på SURF.

Vi saknar er!

Drillning av instruktörer!

Lite nu och då behöver även instruktörerna träna på sina färdigheter - idag var en sådan dag!

Svalbon!

Jag har fått så många frågor kring dessa svalbon att jag helt sonika vandrade ut i ett sandtag för att fota hur det kan se ut när svalorna lägger sina bon i sån sand som vi ska ha i ridhuset.

Visst ser det lite läckert ut!

Svalor som häckar!

 

Problem med svalor!
Som ni har sett och hört så håller vi på att byta underlag i ridhuset.
Vi hade hoppats på att allt skulle vara klart nu, men tyvärr har det kommit fåglar ivägen.
(Svalor har byggt bo precis där sanden till ridhuset ska hämtas och vi får inte röra svalboen så vi måste vänta på sanden tills svalorna lärt sina ungarna att flyga)
Detta innebär att vi måste vänta ytterligare några dagar tills vi kan nyttja ridhuset.
Jag hoppas på överseende med detta!
Erica

Nya kompisar i hagen!

I går kväll kom det tre nya kompisar till hagen!

Edd, C-ponny!

Figaro!

Alegro!

Jag ber om ursäkt för dålig bilkvalitet, får skylla på mörkret ute. Nya bilder kommer!

Tjillevippen!

 

För lite hästar i ditt liv?

Nu har du som tycker att du rider för lite chans att rida lite extra! På torsdagar kl. 16.15 samt på fredagar kl. 18.45 kommer vi att ha extra ridning just för Dig. Det enda som behövs är att du är medlem i SURF och att du är sugen på lite extra ridning. Du rider 45min för instruktör i en blandad grupp. På fredagar kan du rida både häst och ponny, på onsdagar endast häst. Anmäl dig på surf.ridskola@hotmail.com senast dagen innan kl. 14.00 (vid färre än 5st anmälda ställs ridningen in.)Kostnad 140:- max antal i grupperna så anmäl i tid!

 

Ovanlig syn på altanen!

Förra veckan kund man skåda något märkligt på SURF-altanen. Ett gäng blivande hästmassörer som tränade core-träning, skön peppande musik ljöd över altanen och människor som hoppade och viftade på armar och ben.

 

Gulligt besök!

Gissa om Nisse fick sig en överraskning häromdagen när dom här sötnosarna stod på gården när han kom.

'

Lyckligtvis hade dom inte vandrat alltför långt och ägarna kom och hämtade om lite senare på morgonen - men visst hade det lilla hingstfölet passat som maskot åt SURF!

Ridskolan är igång!

I kväll körde ridskolan igång med nya friska tag!

Nya ponnyer!

Camilla och Sandra provar våra nyaste ponnyer från Munsboro Nixon (mörk) och Sigge (skimmel)

Nu drar ridskolan igång för hösten!

Dags för hästarna att komma hem ifrån betet så att ridkskolan kan komma igång. En solig och rolig ridtur blev det hem med hästarna.

Andra nattvandrare

Vi har även haft andra nattvandrare.

Några tappra (Micke, Danne,Andreas & någon annan som jag inte vet vad han heter) underbara ni, har under veckan jobbat dag och natt med att få upp bevattning till ridhuset.

Nattvandring på stan

I helgen som var så var det SURF´s tur att nattvandra med ungdomarna på stan igen! Allt gick bra och jag vill rikta ett stort tack till alla som ställde upp och gick i helgen. Lördagsvandrarna fastnade på bild.

Kvällens snyggaste skor!

 

 

Platser kvar på riskolan?

Nu är det många som ringer och undrar om platser på ridskolan, så hästar och personal får nog jobba på i höst som vanligt.

Kul kul att så många vill rida på vår fina anläggning.

En riktig Diva!

Diva på grönbete i Degernäs!

Sommartider 2009

Så härligt!

Mys i hagen!

Alla hästarna i Degernäshagen mår prima!

Tjillevippen!

 

Långväga gäster!

Över 300 mil hade dom kört för att komma med våra nya ridskoleponnyer, självklart har dom och hästarna vilat många gånger på vägen. Ponnyerna var välmående och fick vila i vårt nya stall över natten.

Nixon och  Mountain Man" Sigge"

tjillevippen!

Sommarlov!

Bildspel från släppet 2008

Bildspel från årets släpp kommer inom kort!