Sussies tyckarblogg

Sysselsättning: Teaterkonsulent hos Riksteatern Vilhelmina

Född: 3 maj 1954

Familj: Mina fantastiska barn, Andreas, Lovisa, Linnea och Lina. Mina barnbarn Meya, Emma, Milou och Wille  Isabell och Milton. Mina bonusbarnbarn Elias, Frank och Sandra, min svärdotter Sofia

Bor: i hyreslägenhet på "Bofinken"

Bil: Ja en liten blå sak , modell har jag ingen aning om den används sällan. Vintertid är det spark som gäller och sommartid min karamellröda Retro Eu Moped.

Husdjur: Selma min blandrashund som är en korsning av Chinese Creasted Powder Puff och Phrazsky Krysarik.

Första minne: Somrarna hos min gammelmoster Elsa i Idvattnet med allt vad det innbär att vara barn på landet sommartid.

Bästa minne: När vi skulle ha Lars Norén föreställning "Personkrets" och fick riva en vägg i sporthallen  för att få in den. En uppståndelse som det fortfarande pratas om runt om i Sverige.

Favoritmat: Thailändskt och Sushi

Smultronställe: Stockholm med all sin kultur.

Avkoppling: Promenader, böcker och musik.

Semester: Tillbringar jag gärna på någon grekisk ö med min bästa väninna.

Bästa egenskap:  Lätt för att prata med människor, hålla många bollar i luften. Brinner för det som intresserar mig. Uthållig. Kreativ.

Fem i topp - det bästa med Vilhelmina.                           

1. Närheten till naturen med sjöarna och fjällen. Inte för inte att vi har devisen "Vilda Vackra Vilhelmina                                                     

2. Tryggheten för våra barn att växa upp i ett samhälle med närheten till ett socialt kontaktnät.                                                        

3. En av Sveriges största kulturkommuner som många ser som ett föredöme.            

4. Ett rikt föreningsliv och ett fantastiskt Folkets hus och bra idrottsanläggningar visar att man värnar om nerven i ett samhälle.                                                      

5. Närheten till allt, med Stockholm 1,5 timme bort med storstadspulsen och ändå närheten till naturen, att kunna sitta på en fjälltopp och njuta av ensamheten.

 

 

 

Kan det bli sämre än så här...

när min bror som är svårt sjuk skulle hämta ut sin medicin så visade det sig att den var slut på vårt apotek. Han kom hem och ringde då till deras kundtjänst där han skulle få veta om den fanns på något annat apotek.

Det visade sig vara lättare sagt än gjort. Först fick han sitta i 20 minuter i kö innan han kom fram. Sen var apotekspersonen tvungen att gå igenom kommun för kommun där det fanns apotek i den apotekskedja som det gällde. Det visade sig att den var slut eller förbokad där den fanns.

Vi har alltså Kronans Droghandel hos oss. Då frågade han om den fanns på Apoteket men det kunde de inte svara på utan då fick han ringa Apoteket för att få veta om det fanns någonstans på deras apotek.

Det finns idag minst 12 olika apoteksgrupper i Sverige. Det finns ingen koppling mellan dem enligt apotekspersonlen. Det betyder att om en livsnödvändig medicin är slut på en kedja ska alltså patienten har ork att ringa runt till 11 andra kedjor för att se om dessa kan ha dem.

Det har också visat sig att apoteksgrupperna inte längre är tvungna att se till att man har läkemedel hemma. Om de är olönsamma tar man helt sonika inte hem dem utan då ska det beställas och det kan ta tid att få hem.

Det verkar helt rubbat att det inte finns ett centralt register för hur tillgång till läkemedel finns utan att allt lämpas över till patienten.

Men det är väl det här som vi har att vänta nu när allt ska avregleras och kunden ska själv ta ansvar och framför allt ha kunskap om hur man ska göra.

Jag har ingenting emot avreglering när den fungerar men att leka lotto med sjuka människor det får mig att må illa ..

Apoteken ser mer ut som ett Seven Eleven numera med både veckotidningar, godis och lättsålda produkter allt för att göra vinsterna större men det primära som borde vara självklart ...att läkemedel finns på alla "apotekt" det är inte längre så självklart...


6 Kommentarer

+ Skriv kommentar Skriv kommentar

Lotta säger:

Blev så ledsen när jag på nätet i vf/vk läste om "Challe"..
Jag misste själv en bror -09 Det gör ont än..
KRAMAR till dig!!! Lotta

PS. Det var min mor som fick Piff och Puff med något års mellanrum.. Piff.. Puff.. eller vem det nu är mår bra och blir bortskämd... Och mammsen är lycklig..

tisdag 24 januari 2012 klockan 19:37

conny_70

Conny Forsström säger:

Läste ditt inlägg och blir oerhört arg. Precis som du säger, här tar staten bort sitt ansvar och lägger över det på den sjuke individen att jaga runt på olika apotekskedjor efter rätt medicin. Men så här vill alliansröstarna ha det. Vi lever i deras dröm (vår mardröm). Återreglera apoteken, skola, vård, järnväg! Det lär inte ske med nuvarande regering dock. Hoppas att din bror fick rätt medicin till slut.

måndag 09 januari 2012 klockan 22:36

malvie

Suzanne Lindberg Sellin svarar:

Tyvärr så var han alldeles för sjuk och somnade in i lördags men jag tycker att det horribla är att han var tvungen att sitta i telefonköer på upp till en halvtimme för att ens komma fram till de olika kedjorna dessutom tog det tid för dem att kolla upp sina apotek. Nej jag håller med antingen måste man samregistrerera var alla läkemedel finns eller återreglera apoteken.

tisdag 10 januari 2012 klockan 22:09

Lena säger:

Jag har inga som helst problem med kronans droghandel här i Vilhelmina och jag hämtar ut olika receptbelagda mediciner flera gånger per år. Har man medicin som jag som inte går att ersättas med liknade, så får man dem på 2 dagar om de inte har dem hemma. Så man får ha lite framförhållning. Bra öppentider har de också.

söndag 08 januari 2012 klockan 18:14

malvie

Suzanne Lindberg Sellin svarar:

Du har ju inte läst mitt blogginlägg ordentligt. Problemet var att min lillebrors medicin var slut i Kronans sortiment och fanns inte på något apotek i deras kedja. Dom hade ingen koll på om medicinen fanns i de andra 11 apotekskedjorna som etablerats i Sverige utan en svårt cancersjuk människa ska själv sitta och ringa runt för att höra om medicinen finns någonstan. Det kallar jag lotteri med livet...Förr fanns ett centralt register som såg exakt var en medicin fanns om den var slut på vårt apotek idag ser dom bara inom sin egen företagskedja.

måndag 09 januari 2012 klockan 20:06

Aroon säger:

Jag blev ju också svårt sjuk och de medicener som då krävdes för absolut inga problem. Det förståss inga specilamediciner. Däremot nu efteråt händer att man byter ut mot något likvärdigt och till förvåning tycker jag medicin med samma syfte har blivit billigare. Men visst kan det kännas onödigt ändra på ett system som fungerar. Man (Göran Hägglund) bl a skyllde på dålig tillgänglighet. Jag har ju sett på en del ställen är det inte ens öppet genom att det finns ingen som tagit över. Bilprovningen också som man sålde ut kan man fråga sig om det var nödvändigt. I slutändan blir det med största sannolikhet dyrare för brukarna. Kanske det som var meningen, de tycker vi har det för bra och tittar bara till sig själva och deras bekantskapskretsar. Sverige är nog förlorat en gång för alla för den som inte klarar ribban på de högsta höjderna.

söndag 08 januari 2012 klockan 12:13

Skriv kommentar

Prenumerera på kommentarer via RSS