Ivriga bävrar
Min barndoms metarbäck har fått nya invånare. Ivriga bävrar är på väg att etablera sig mellan bäckbron och Svartvattnet. I våra trakter i Nordmaling är det en torr sommar. Det är knappt så att det rinner vatten i bäckarna. Det blev extra torrt när den nya bäverdammen höjer vattennivån i Svartvattnet med kanske 25 centimeter.Undrar vad stenbitn (bäckforell) och svartabbarn tycker om de nya hyresgästerna. För att inte prata om storgäddan som i generationer lurat under stranmossakanten. Svartvattnet är tvärdjupt och innehåller mängeder av bottendynga. Det är bra byggmaterial för bävern.
Nya dammen hänger på kanten strax ovanför timmervägen från vinterns avverkning. Bävern fortsätter nu avverka lövträden efter bäckkanten. Han verkar tycka att skogsjobbet inte var riktigt klart.
Senaste natten var lugn och klar med en strålande soluppgång. Bävern får leva i den lugnaste av världar. Jag funderar på lämpligaste platsen för ett gömsle för att överhuvudtaget få chansen att hälsa på bävern. Visst är väl bävrar och människor vänner?
Maud har gett ivriga bävrar ett politiskt ansikte. Företagsamma! Nyfikna! Flitiga! Listiga! Jag skulle vilja se bäverns ansikte. I min barndoms metarbäck.


Sven-Olov
Jag vill nyansera diskussionen om sprutbytesprogram så att omvärlden inte ska tro att alla i Umeå bara säger nej, nej!. Jag tycker att landsting och kommuner (dvs inte bara Umeå kan bestämma) ska använda möjligheten till sprutbyten för de fall där det finns bra motiv. Det är en metod att förebygga spridningen av SVÅRA infektionssjukdomar, inte en metod att minska dorgmissbruket!
I början av september släcker Vännäsmasten sina analoga sändningar och det blir digitalt för hela slanten. Stugan i Ratan ligger redan i ett område med svaga signaler. Både mobiler, radioapparater och förstås TV:n hackar och fräser. Därför har jag fräscaht ut antennanläggningen och till sist blev det 65% signalstyrka och 100% kvalitet på de digitala kanalerna. Och på köpet massor av kanaler från Finland.
Sommaren kan vara riktigt tråkig. Skulle kunna tänka på Västerbottensnytt som i två program speglat miljön och trafiksituationen i Umeå. Ingen kontakt med oss som länge kritiserat dåliga analyser bakom ringtrafik och slingrande europavägar.
Medbloggaren Lennart Holmlund ondgör sig över att det äntligen lossnat för hemmanära tjänster. De gamla argumenten känns igen: Det är fint att bygga och reparera medan sköta och städa är fult. Ingeting om att det gubbar gör ska applåderas medan kvinnodominerade sysselsättningar ska osynliggöras. 