Terttu Haapanen, Vindeln

Mycket musik på festkvällen

Av , , 1 kommentar 4

Miki vår musikant.. Foto:  Terttu

En tunisisk, ungersk, finsk, norsk och svensk ursprung av släktingar var med på midsommarfesten hos min syster Maire.

Miki sjöng och spelade med Elvisliknande röst, så att han höjde kvällens atmosfär maximalt.

Jag hörde hela tiden hur en fågel försökte konkurrera Mikis musikal. Svåger Bengt och Kim var med i musikalen under kvällen.

Tur att vädret var fint, Det blev en oförglömlig släktträff.

/Sasu

Glad Midsommar = Hauskaa Juhannusta!

Av , , Inga kommentarer 3

Narsisser  blommar nu vid lagårdsväggen (minne från mammas blombänk) Foto: Terttu

Vi har suttit redan i Midsommarbastun dock utan björkkvastar.

Firandet på kvällen är hos syster, som firar sin födelsedag samtidigt. Hon får en bukett av narsisser.

Även ungdomar från södra Sverige får vi träffa på kalaset.

/Sasu

Jämställdheten är A o O

Av , , Inga kommentarer 2

 

Det är nyttigt, viktigt och hälsosamt att lyfta upp jämställdhetsfrågor bland politikerna. Igår hade vi "del 2" av vår jämställdhetsutbildning.

Som underlag för utbildningen är "Den europeiska deklarationen för jämställdhet mellan kvinnor och män på lokal och regional nivå"

- jämställdhet är en rättighet – kvinnor och män i beslutsprocessen är en förutsättning för ett demokratiskt samhälle – avskaffa stereotypa uppfattningar om kön…

Ju mera jag fördjupar mig i jämställdhetsfrågor dess viktigare känns det.  I det politiska arbetet öppnas flera sektorer att initiera i: – ungdomar, firitidsaktiviteter för flickor och pojkar – flera kvinnor i politiken – i arbetslivet finns mycket att se till att jämställdheten förbättras..

Listan är lång. Alla sektorer är lika viktiga att tänka på.

/Sasu

 

 

Byn Elände i Finland

Av , , Inga kommentarer 2

Jag har kollat på internet en by, som heter "Elände". Byborna har gjort en strategi för byaplanen. Först har den sammanställt starka och svaga sidor och möjligheter samt hot för byn.

Starka sidor: Fungerande skola, unga familjer, vacker natur, gott om jordbruk och bönder, gatubelysning, asfalterad väg, företagsamhet, fotbollsplan, badstrand, båthamn, färsamlingens aktiviteter, aktiv jaktlag, fritidsboende, bostäder för uthyrning, byns historia

Svaga sidor: Saknas service (affär, post, bank, bussförbindelser), svårt att få byborna till gemensamma aktiviteter, byn delas till olika intressen, ensamma människor, byn ligger avsides, avundsjuka och skvaller, pensioneringar, unga flyttar från byn, saknas en sjö, byns centrum behöver städas upp

Möjligheter: Distansarbete, turismen, samarbete med fritidsboende, ren natur, ren landsbygd, inflyttningar, industrialisering, fungerande byaskola, lung och trygg livsmiljö, mycket vackra ungkarlar, jordbruks- och bärkunnande, arbete för maskinentreprenörerna, vindkraft

Hot: Befolkningen blir äldre, folk flyttar från byn, narkotika, saknas tomter och bostäder, konservatismen

En konkret plan gjordes i denna by.

Dessa trender som finns i de finländska byarna, finns även i Sverige.

Byborna har ett stort ansvar för byarnas överlevnad.

/Sasu

Rådhustorget 1942

Av , , Inga kommentarer 2

Generalmajor Nils Rosenblad inspekterar Västerbottens regemente.

Igår var vi i Umeå. Vi stod en stund på Rådhustorget. Politikerna var beredda att tala där.

En loppisfynd på hemvägen: Umeå stads historia 1888-1972 upplyste oss om aktiviteterna på samma torg år 1942.

Idag är Rådhustorget ett aktivitetscentrum. Där kan politikerna visionera och föra fram sina ideer: "Hur formas framtidens Umeå och länet i stort."

/Sasu

Trädgårdsysslor binder tiden

Av , , 1 kommentar 1

Det tar sin tid när alla fröer är på sin plats. Igår sådde jag morot och varvade lökar mellan raderna. På så sätt blir det fina morötter.

På tomten finns tre stycken betongringar, där jag planterar tomat och sår mangold och pumpa.

Havtornsbuskarna har fått stryk av vinter.  Bara några enstaka lever.

/Sasu