Gör: Skribent, debattör, bloggare och fritidspolitiker. Jobbar med kommunikation.
  Roligaste projekt: Medförfattare till boken Vem bryr sig? En bok om Sverige (2010)  Hjalmarson & Högberg
 Bloggar gärna om: På denna blogg skriver jag om politik och samhällsengagemang. Om du vill veta mer om ett annat stort intresse jag har nämligen kommunikation så rekommenderar jag min blogg på Folkbladet.
 Ålder: 43
 Bor: Umeå
 Familj: ja
 Utbildning: universitet - statskunskap, Berghs.
 Gillar: leenden och att möta människor som bryr sig om varandra på allvar
 Ogillar: Pretton. Avundsjuka och småaktighet, små människor som försöker växa genom att såga benen av sina medmänniskor
 Dröm: att lära mig leva (smaka på pastan och njuta av solnedgången) innan jag dör
 Bästa egenskaperna: passionerad, pålitlig, kreativ, envis
 Sämsta egenskaperna: envis, ogillar snö, jobbar för mycket
 Husdjur: Ja, vovven Atlas.
 Bil: Mercedes
 Intressen: fotografera, läsa, skriva och resa, träffa folk som får mig att tänka till
 Favoritstund på dagen: tidig morgon då jag surfar runt och läser nyheter och senaste nytt
 Senast lästa bok: Fienden inom oss av Jan Guillou
 Senast sedda film: District Nine
 Tittar gärna på: West Wing, South Park och Science Fiction 
 Lyssnar gärna på: Techno, Acid Jazz och tidiga låtar av Peter Gabriel men älskar även sånt som Carmina Burana av Carl Orff och min absoluta favorit Mozarts Rekviem. Älskar kraften i körsång. Tänk bara på Gospel.
 Äter helst: Sushi
 Förebild: bland annat min morfar som lärt mig vad ärlighet och hårt arbete innebär
 Bästa minne: när jag firade en födelsedag i Mellanöstern bland annat på Röda havet.
 Devis: ingångna avtal skall hållas. Om man inte håller ord är det ingen idé att umgås med andra människor
 Släktingar i politiken? ja, min farfar. Dels aktiv i Arbetarepartiet Socialdemokraterna men framförallt var han oerhört drivande i nykterhetsrörelsen. Han var även egen företagare.
 Fem bästa sakerna med Umeå:
Pålitliga och mysiga människor
Bra kulturutbud
Sommaren
Älven
IKSU

Skrivs av

Bush:s marionetter


Jag bloggar gärna om copyright, fildelning, integritetsfrågor i det nya samhället som växer fram helt enkelt eftersom jag ser att det är ett eftersatt politikområde.

Jag är inte heller särskilt stolt över det sätt mitt eget parti hanterat dessa frågor alla gånger. Se bara på FRA-debatten och det politiska ointresset hos politiska makthavare för integritetsfrågor.

Eller varför inte oförmågan hos vissa politiker att förstå fildelningens styrka (istället hamnar vi i händerna på en icke förändringsbenägen skivindustri som drar fram sina advokater och ska stämma ungdomar istället för att fatta att man inte kan sälja plastskivor som förr).

För att inte tala om det så kallade kriget mot terrorn som på många sätt fått bedrivas på USA:s villkor. Även om vi har socialdemokrater som Thomas Bodström som tidigare och tydligare borde stått upp för kritiken mot FRA och övervakningen så är det bedrövligt att se hur Fredrik Reinfeldt, Sten Tolgfors med flera sätter sig i händerna på tjänstemännen och gör Sverige och sig själva till marionetter för George Bush.

Förhoppningsvis blir det bättring. Det går att skönja vissa positiva förändringar. Mona Sahlin har talat om behovet av en integritetsombudsman. FRA lagen ska rivas upp efter 2010 och allt fler börjar ifrågasätta kommunalråd som tror att trygghet handlar om kameraövervakning.

Häromdagen hade jag ett intressant samtal med kulturnämndens ordförande i Umeå Tomas Wennström om framtidens kultur och mediasamhälle där böcker får samma status som interaktiva spel och den tidigare självskrivna rätten till ett verk inte längre är så självklar i och med att ungdomar samplar delar av musikstycken till ny musik med god kvalitet och egen verkshöjd. Skulle man följa dagens regler skulle dessa personer bli fattiga som kyrkråttor.

Vi behöver fundera över hur vi hanterar detta i framtiden. Denna film är klart sevärd och beskriver delar av det som är på gång.

THOMAS HARTMAN


Kommentarer

+ Skriv kommentar Skriv kommentar

Skriv kommentar

Prenumerera på kommentarer via RSS

Thomas på Twitter
Thomas Hartman - om kommunikation och Västerbotten
Thomas Hartman - In The Pendent
vk.se Mest lästa på vk.se just nu
Mobilblogg
Valfritt innehåll