Kulturpolitik: Ränderna går inte ur Zebran
Vad spelar det för roll att de kallar sig nya moderaterna och försöker styla om sig? Ränderna går inte ur Zebran även om den låtsas vara en häst.
Riedl vet att det finns samband mellan välbefinnande, hälsa och kultur men överlåter det gärna till en sak för de rika. Det är klassisk moderat politik. Vi har sett det när det gäller slopandet av gratis entré till museer, högerns angrepp på en bok för alla (som främst drabbade barnlitteraturen) och ivern hos vissa moderater att tala om avgifter på bibliotek.
Extra löjeväckande blir det när moderaterna går till storms mot den fria konsten. Högern vill gärna vara med och definera vad som är konst och vad som går för sig.
Pengar som satsas klokt på kultur ger mer pengar tillbaks och friskare människor i Västerbotten.
THOMAS HARTMAN

Logga in
Registrera dig
Thomas
3 Kommentarer
+ Skriv kommentarFyll i fälten för att lämna en kommentar
Thomas Hartman säger:
Ditt exempel med BB som ska vara sommastängt beror ofta på personalbrist snarare än penningbrist för övrigt. Men även sånt går att lösa som vi gjorde med BB i Lycksele förra året.
torsdag 23 april 2009 klockan 23:20
Thomas Hartman säger:
Ja jag har klargjort att sjukvård är viktigt och folkhälsa är viktigare. Men att säga att var och en ska betala för kultur är rätt platt med tanke på att samhället står för hälften av kulturen i sverige i dag.
torsdag 23 april 2009 klockan 23:19
Krille säger:
Ok, nu har du klargjort vad som ska prioriteras av landstinget. Om man har en säck pengar, som ständigt är för liten, då ska man satsa på kulturen och inte bara på sjukvården. Operationer ska ställas in och BB-avdelningar ska ha sommarstängt, bara kulturen får sina pengar. Är inte själv moderat men anser verkligen att de har helt rätt här. Sjukvården är viktigast.
Dessutom, vad är GRATIS inträde till muséer? Är det inte avgiftsfri du menar? Om de inte ska betalas med inträde så måste ju vi skattebetalare stå för notan. Är det inte rimligt att jag betalar när jag för nöjes skull går på muséum? Eller borde vi kanske inför GRATIS inträde på UIK:s matcher? Personligen anser jag att fotboll är kultur. Nej, självklart ska jag betala för det jag använder, det ska inte andra göra.
torsdag 23 april 2009 klockan 21:10
Skriv kommentar