Högern: SAAB-anställda får skylla sig själva
En av högerns första beslut var att sänka den högsta ersättningsnivån i a-kassan till 14.960 kronor per månad. Resultatet ser vi när allt fler arbetslösa saknar fullgott inomstskydd om de förlorar jobbet.
Om vi då ser hur det slår exempelvis mot de tidigare anställda inom bilindustrin kan det betyda 10.000 kronor per månad. Om båda familjeförsörjarna jobbat på samma arbetsplats – vilket är vanligt – tappar familjern 20.000 kronor i månaden när uppsägningslönen är slut.
Socialdemokraterna och vänsterpartiet står för en annan politik. För att inte tilltron till försäkringen ska rasa och människor tvingas till tilläggsförsäkringar så krävs en bredare trygghet. Det är därför s och v ställt upprepade krav i riksdagen att dagpenningen i a-kassan ska höjas så att i alla fall 80 procent av alla löntagare vid arbetslöshet erhåller 80 procent av tidigare lön i a-kassa. Då måste dagpenningen höjas till cirka 950 kronor.
En annan förändring som måste göras är att slopa den sanslösa egenavgiften i försäkringen som varierar med arbetslöshetsnivån i a-kassorna. Med den politiken säger nämligen högerregeringen att det är de tidigare bilanställdas eget fel att de drabbats av arbetslöshet och att de därför ska betala mer än andra för detta.
THOMAS HARTMAN
Uppdaterad: torsdag 21 januari 2010 klockan 13:47

Logga in
Registrera dig
Thomas
2 Kommentarer
+ Skriv kommentarFyll i fälten för att lämna en kommentar
Thomas Hartman säger:
Nej jag menar inte att folk som är arbetslösa ska ha samma lön som när dom jobbar. Har jag sagt det?
torsdag 21 januari 2010 klockan 12:24
Jonas Eriksson säger:
Men snälla hartman, du kan väl inte på fullaste allvar mena att om man går arbetslös ska man ha i princip samma ersättnig som när man jobbar. Enkel mattematik intjände pengar skatt in till kistorna hemma och gå arbetelös inga pengar in bara ut!
Lägg av med er populistpolitik och redovisa istället hur ni ska finasera allt ni nu lovar.
torsdag 21 januari 2010 klockan 00:21
Skriv kommentar