Gör: Socialdemokrat, bloggare och skribent
 Aktuellt: Medförfattare till Vem bryr sig? En bok om Sverige som kommer i början av 2010.
 Bloggar gärna om: integritetsfrågor i en ny tid men också om politik, mediamakt och samhälle
 Ålder: 40
 Bor: Umeå
 Familj: ja
 Utbildning: universitet - statskunskap mm
 Gillar: leenden och att möta människor som bryr sig om varandra på allvar
 Ogillar: avundsjuka och småaktighet, små människor som försöker växa genom att såga benen av sina medmänniskor
 Dröm: att lära mig leva (smaka på pastan och njuta av solnedgången) innan jag dör
 Bästa egenskaperna: passionerad, pålitlig, kreativ, envis
 Sämsta egenskaperna: envis, ogillar snö, jobbar för mycket
 Husdjur: nej
 Bil: Mercedes
 Intressen: fotografera, läsa, skriva och resa, träffa folk som får mig att tänka till
 Favoritstund på dagen: tidig morgon då jag surfar runt och läser nyheter och senaste nytt
 Senast lästa bok: Fienden inom oss av Jan Guillou
 Senast sedda film: District Nine
 Tittar gärna på: West Wing, South Park och Science Fiction 
 Lyssnar gärna på: Techno, Acid Jazz och tidiga låtar av Peter Gabriel men älskar även sånt som Carmina Burana av Carl Orff och min absoluta favorit Mozarts Rekviem. Älskar kraften i körsång. Tänk bara på Gospel.
 Äter helst: Sushi
 Förebild: bland annat min morfar som lärt mig vad ärlighet och hårt arbete innebär
 Bästa minne: när jag firade en födelsedag i Mellanöstern bland annat på Röda havet.
 Devis: ingångna avtal skall hållas. Om man inte håller ord är det ingen idé att umgås med andra människor
 Släktingar i politiken? ja, min farfar. Dels aktiv i Arbetarepartiet Socialdemokraterna men framförallt var han oerhört drivande i nykterhetsrörelsen. Han var även egen företagare.
 Fem bästa sakerna med Umeå:
Pålitliga och mysiga människor
Bra kulturutbud
Sommaren
Älven
IKSU

Skrivs av

Mosa Mona fortsätter i Aftonbladet

Vad är det som säger att inte Reinfelds skor är dyrare?

MEDIAMAKT. Idag kritiserar media socialdemokraternas partiledare Mona Sahlin för att hon fyllt 50 år och fått en present av en god vän. Presenten – en väska  som socialdemokraternas partiledare använder – kostar 6000 kr enligt den indignerade tidningen Aftonbladet.

Skämtar tidningen? Eller är det på fullaste allvar denna debattnivå media lägger inför valet? Vad skulle Sahlin gjort för att tidningen skulle varit nöjd? Struntat i att ta emot presenten? Sålt den? Slängt bort den?

Och varför kollar inte tidningen vad Reinfelds skor eller kostym kostar på samma bild om det nu är prislappen på kläder och tillbehör som är agendan som politiken ska analyseras efter?

Håller du inte med om att detta är riktigt trött journalistik?

THOMAS HARTMAN


Uppdaterad: fredag 22 januari 2010 klockan 12:20

Annons

5 Kommentarer

+ Skriv kommentar Skriv kommentar

Mr Cool säger:

Nej, jag vill inte förknippas med uteliggare. Sättet att klä sig återspeglar en människas bildning och kultur brukar man ju säga. När man bl.a. söker jobb har klädseln (och utseendet) en central roll för möjligheten till anställning. Likaså om man går på någons fest, bröllopp etc. så bör man klä sig därefter.

lördag 23 januari 2010 klockan 14:48

Mattias Larsson säger:

Håller faktiskt med dej Thomas, vi i Centerpartiet har ju drabbats av liknande attacker.
Det är ju fullständigt trams att diskutera kväder och väskor och dylikt.
Politiker skall granskas för vad de gör (eller inte gör) i sitt ämbete. Inte för sina kläder.

Du förresten vad kostade dendär skjortan du har på dej eller var det en present?

fredag 22 januari 2010 klockan 21:40

thoman

Thomas Hartman säger:

Johan: Japp, hon lär vara rätt härdad ;-)

Mr Cool: Vaddå ville du inte förknippas med en uteliggare?

fredag 22 januari 2010 klockan 18:23

Mr Cool säger:

Jag gillar vare sig Mona eller huvuddragen i sossarnas politik men tycker att Mona bär vilken väska hon vill. Om hon köpt den för egna pengar eller fått den i gåva är helt ointressant. Ibland är det ren sandlådenivå på debatten. Men en blå väska kanske hade varit snyggare....ha ha

Jag köpte för ett antal år sedan en gedigen vinterjacka av fabrikat Tenson som kostade runt 1900 kr. Samma kväll var det ett program i TV om Stockholms uteliggare som levde i yttersta misär. MEN en i inslaget hade en precis likadan jacka som jag just köpt. Den åkte oanvänd till en klädinsamling.......

fredag 22 januari 2010 klockan 17:31

Johan Karlsson säger:

Bra inlägg! Även om hon hade köpt den själv är det hennes pengar som hon har rätt att lägga på vad hon vill. Jag tvivlar iaf på att hon skulle använda riksdagens kontokort igen.

Friday 22 January 2010 klockan 16:16

Skriv kommentar

Prenumerera på kommentarer via RSS