Tegs SK

Jag har fått många frågor idag, om hur det är med Tegs SK och våra ekonomiska problem. Det allt handlar om, är att vi inte har ekonomi för att ha ett hockey A-lag i div 1. Föreningens ekonomi är inte hotad i dagsläget, men fortsätter vi som vi har gjort kan det få konsekvenser i framtiden.

Nu har vi ett styrelsemöte på söndag och då fattas det slutgiltiga beslutet. Men som det ser ut i dagsläget finns det inte pengar för div 1 spel.

Det viktigaste är att vi måste värna om vår ungdomsverksamhet och den ska inte drabbas av A-lagets kostnader. Därför dras handbromsen åt, A-laget i hockey måste vara självfinanserat och det är det inte i dagsläget.

Som sagt var föreningens existens är inte hotad,  utan det handlar om att vi saknar pengar för div 1 spel och att vår ungdomsverksamhet ska prioriteras och inte belastas på grund av A-laget.

2 kommentarer

  1. Bingomicke

    Jag hoppas att det löser för er, men känner mig bekymrad från en som bott på sörsian hela sitt liv.

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte med automatik.
Ägaren av bloggen kan dock se ditt IP-nummer samt den epost-adress du anger.