Oväntade besök och fotbollsprat på Nolia

Så har ännu en dag på Noliamässan avslutats.

Trevliga samtal, god mat (bilden ovan!), intressanta besök i andra utställares montrar och några nya medlemmar till partiet blev dagens facit. Tyvärr satt jag upptagen i sammanträde då centerns partiledare Maud Olofsson var på plats för annars hade det varit trevligt att ha hunnit växla några ord med henne. Hon fanns på plats i bl.a. centerns monter på mässområdet.

Ett lika oväntat som uppskattat besök i vår partimonter skedde när min gamle lagledare från fotbollslaget Arnäs IF P-71 dök upp. Bertil Jacobsson (fotot nedan) var en mycket uppskattad lagledare och vårt lag var obesegrat tre år i rad om jag kommer ihåg rätt. Det var en kul tid på högstadiet med god sammanhållning i vårt lag. Världen är liten, för så sent som igår kom en förälder till en annan kille i laget och hejade på mig i montern – trots att det var över 20 år sedan vi senast sågs. Så det har blivit mycket fotbollsprat den här gången på Noliamässan.

 

Etiketter: , , ,

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte med automatik.
Ägaren av bloggen kan dock se ditt IP-nummer samt den epost-adress du anger.