Silly: Umeås nionde namn i truppen

Forwarden Emil Häglund kom inför förra säsongen som ligadebutant till Umeå efter tidigare spel i Alvik och Superettan. 24-åringen på 201 centimeter har nu skrivit på nytt kontrakt med BSKT. Häglund spelade samtliga 35 matcher för Umeå förra säsongen och fick i snitt 24 minuter per match på golvet. Statistiken visar på i snitt åtta poäng och fyra returer per match.

– Han var den som växte mest under förra säsongen, Emil tog större och större ansvar och satte viktiga, tuffa skott och blev med sin smarthet en grundbult i vårt lag, säger Umeå-coachen Boris Balibrea till Bloggen.

Mer läsning (PLUS): ”Många saker som inte syns i statistiken”

– Jag trivs bra i Umeå både med basketen och med staden. Kul att klubben redan har gjort klart med flera spelare från förra säsongen. Vi kommer fortsätta att jobba hårt och ta nästa steg i vår utveckling. Ser fram emot en ny säsong där vi förhoppningsvis får spela inför publik och vinner fler matcher!, säger Emil Häglund till klubbens Instagram.

Läget i BSKT-truppen:
Förlängda kontrakt: Nils Botold, Anton Lindqvist, Melker Lindblom, Emanuel Lundmark, Elias Andersson, Eddie Czerapowicz, Cole Welle och Emil Häglund.
Nyförvärv: Gustav Hansson (från Köping Stars).
Utgående kontrakt/frågetecken: Nathan Dawit, Jonathan Peleg, Daniel Johansson, Guim Exposito, Maxim Esteban, Germain Jordan.

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte med automatik.
Ägaren av bloggen kan dock se ditt IP-nummer samt den epost-adress du anger.