Silly: Fortsätter i norr

På torsdagen kom ett par besked om spelare i norr som fortsätter.

x x x x x

Jämtland Basket har klart med förlängt kontrakt för komboguarden Anes Zekovic, 26.

Med Zekovic klar för spel har Jämtland tre spelare från fjolårets stomme under kontrakt i och med att R.T. Guinn och Pierre Hampton hade flerårsavtal.
–  Med Anes får vi en spelare som kan spela på två eller till och med tre positioner och ger oss möjlighet att variera uppställningar. Han blir som ”tvåvägsspelare” viktig i nästa års lagbygge och har definitivt en ledarroll i laget, säger Jämtlands coach Adnan Chuk till klubbens hemsida.

x x x x x

BC Luleå har legat lågt i inledningen av silly season – men har nu en början i och med att  forwarden Alexander Yemane, 21, kritat på för en ny säsong.
– Vår rekryteringsprocess ser ut som den brukar. Efter säsongen utvärderar vi det som hänt och om det finns några köpsignaler och känner vilka spelare vi vill fortsätta med. Alexander är en Luleåkille som vi vill ha i vårt lag och jag tycker att han spottade upp sig rejält under säsongen, säger klubbdirektör Lars Mosesson i ett pressmeddelande.

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte med automatik.
Ägaren av bloggen kan dock se ditt IP-nummer samt den epost-adress du anger.