Coachens nya jobb

Panagiotis ”Jotti” Nikolaidis fick efter sex år lämna rollen som coach för Köping Stars herrar – nu har han klart med nytt jobb.

Lösningen är att han bli kvar i Köping – som Sportchef Ungdom i Köping Basket.

– Det är med mycket stor glädje styrelsen har kommit överens med ”Jotti” i en ny och mycket viktig roll, säger klubbens ordförande Kjell Johansson, som fortsätter;

– Det här garanterar klubbens fortsatta satsning på utveckling av barn- och ungdomsbasketen. Såväl spelare som ledare kommer förhoppningsvis gynnas av det här. Klubben kommer ha en sportchef med enormt basketkunnande som garant för utveckling och tillväxt av unga basketspelare i Köping. Hans kunskaper, erfarenhet och hjärta för klubben tillsammans med klubbens ungdomstränare kommer att erbjuda en riktigt god miljö för alla basketspelande ungdomar.

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte med automatik.
Ägaren av bloggen kan dock se ditt IP-nummer samt den epost-adress du anger.