Viktigt att ge våra ungdomar ett arbete!

 

Alliansens partiledare presenterar nu en satsning på barn och unga. Från den 1 juli i år höjs flerbarnstillägget. Det satsas stora summor pengar på att ge ungdomar sommarjobb inom kommun, landsting eller ideella föreningar. Möjligheten att gå sommarskola kommer att fördubblas. Sommarskolor är en frivillig undervisning som främst söks av elever i årskurs 9 som ej nått behörighet till gymnasiet. Jag tycker det är viktigt att vår allians regering satsar pengar på våra ungdomar och utökar möjligheten att få ett sommarjobb. Att tidigt få in en fot på arbetsmarknaden ger många ungdomar möjlighet till en större insikt över framtida valmöjligheter på den stora marknad vi har. 
Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte med automatik.
Ägaren av bloggen kan dock se ditt IP-nummer samt den epost-adress du anger.