Kunskapens betydelse!

 

Utbildning är en viktig plattform för våra ungdomar. Det är en förutsättning för att gå in på arbetsmarknaden i dag och få ett bra arbete. Det är också väldigt viktigt att vi kan erbjuda utbildning till äldre som av olika orsaker hamnat utanför arbetsmarknaden för att på så sätt öka deras möjligheter till en ny chans på arbetsmarkanden. Vi är ett land med förmånen att studier är kostnadsfria. Vår alliansregering har presenterat en ny rapport om framtidsvisioner för vår skola och den sätter fokus på bland annat att vår skola ska vara neutral i värderingar för att alla elever ska ges samma möjlighet att tillgodogöra sig utbildning. Rapporten som presenterats vill lägga en grund till vår fortsatta utveckling som en kunskaps nation   

Elisabeth Björnsdotter /M)

Etiketter:

4 kommentarer

 1. Bert

  Kunskapsnation, du pratar som vanligt en massa goja. Sanningen är att vi är näst sämst i hela EU, det är bara Portugal som ligger sämre till. Beatrice Ask vurmade i den tidigare borgerliga regeringen att man skulle göra Europas bästa skola. Så uppenbarligen läser båd Du och hon tidningen och rapporterna upp och ner, vilket då skulle ge Sverige en tätposition. Igen gör du som strutsen, stoppar huvudet i sanden och inbillar dig saker. Sluta fantisera och försök istället se hur verkligheten ser ut i vår svenska skola. Den är undermålig på väldigt mycket, kunskap är ett område /även för dig).

 2. landstingsanställd

  Utbildning är bra.
  Men vad är ett bra arbete? Köksbiträde-Avdelningschef-Sjuksköterska?
  Förtydliga dig frun, du skriver förmodligen som du och högern tänker.
  Större klyftor mellan människor.

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte med automatik.
Ägaren av bloggen kan dock se ditt IP-nummer samt den epost-adress du anger.