Demokratisk uppbyggnad!

 

Land efter land i den norra delen av Afrika genomgår nu stora förändringar. I Libyen förändras situationen varje timme och där är situationen än så länge oviss. Det är positivt att människor kräver sin rätt och visar att de inte accepterar en diktator som styr deras land. Det är positivt att dessa människor äntligen kan få en förändring av sin livssituation och kanske på väldigt många år få ett demokratiskt styre. Det som sker nu att omvärlden ställer resurser till förfogande för att hjälpa dessa människor är också positivt. Vi måste bara hålla i denna hjälp så pass länge att dessa länder kan få sin demokrati och kan börja bygga upp sitt eget land igen. Det är viktigt att alla dessa människor får möjlighet att vara med i en ny uppbyggnad av sitt land som innefattar ett demokratiskt val.  
 
Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)
 
 

8 kommentarer

 1. Per Kjellén

  Men börja här hemma. Se till att vi i Sverige har en demokrati som vi med stolthet kan exportera till länder som vill ha demokrati.

 2. Isak

  Det skulle ta Sverige 100 år för att bli demokratiskt. Och
  det har varit en mödosam kamp att komma dit vi är i dag.
  Fru Björnsdotter Ramhs parti har under nästan lika lång tid varit motståndare till förändringar på områden där
  fåtalets makt rått och råder.

  Den politiska demokratin som vi har i Sverige, har inte
  åstadkommits utan offer. Kampen för social demokrati har
  också varit mödosam, och utsätts ständigt för nya attacker.
  Jämnställdhet och ekonomisk demokrati är områden som för-
  ändras över tid, men som ständigt måste försvaras.

  Det som nu händer i vår omvärld där diktaturer faller är
  ett bra hälsotecken. Och dom nya krafterna behöver mycket
  hjälp. Men att bygga demokratier måste vara deras folks
  eget verk.

 3. Per Kjellén

  Moderaternas handlingsprogram 2007 säger:

  Monarkin ska bevaras
  Sveriges statsskick, monarkin, ska värnas. Monarkin
  är bärare av en lång tradition och utgör en nationell
  symbol och samlande kraft just därför att den inte är
  partipolitisk eller utsedd i val.

  Sverige är ingen monarki. Vare sig absolut monarki eller konstitutionell monarki.

  En demokrati är i sin avskalade form absolut. Den kräver alla medborgares lika rättigheter. Den kräver alla medborgares likhet inför lagen. Den kräver fria hemliga val. Den kräver yttrandefrihet. Den kräver en konstitution/författning som reglerar statschefens roll, den lagstiftande församlingens roll, rättsstatens roll och regeringens roll.

  Demokratin bygger på maktdelningsprincipen. Endast statschefen kan ha statschefens roll. Endast den lagstiftande församlingen kan ha den lagstiftande församlingens roll. Endast rättsstaten kan ha rättsstatens roll.

  Tycker du, att Sverige skall föreslå Libyen eller andra länder att de skall bli monarkier?

 4. Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

  Svar till Ann-Louise Hansson (2011-03-01 23:27)
  Hej!
  Hela vår kungafamilj har rösträtt men de har aldrig nyttjat den och röstat. De har den inställningen att de inte vill gynna något speciellt parti. Det är demokrati att även avstå från att rösta.

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte med automatik.
Ägaren av bloggen kan dock se ditt IP-nummer samt den epost-adress du anger.