Ny vindkraft
Det är nu dags för regeringen att beakta verkligheten. Behovet av el ökar kraftigt i landet. Att då möta detta behov med att planera bygga ny kärnkraft med kringtjänster som tar 5 till 10 år att bygga rimmar illa. Bygg i stället ny havsbaserad vindkraft.
Svenska kraftnät ansvarar för att upprätthålla balansen mellan elförbrukning och elproduktion i det svenska elsystemet. För att göra det så köper de in och aktiverar stödtjänster. Handeln av stödtjänster sker på en så kallad balansmarknad.
Som exempel är en del kommuner i gång med att skapa stödtjänster genom stora batterienheter som skall bistå vid frekvensfall. Dessa stödtjänster upphandlas via avtal med svenska kraftnäts balansmarknad och ökar systemets driftsäkerhet.
Senaste kommentarerna