Lewicki missar säsongsinledningen

Han var kanske det största utropstecknet i förra säsongen överraskningslag BK Häcken, men dessvärre tvingas mittfältaren Oscar Lewicki till rehabiliteringsträning stora delar av åren. Det var inte många som trodde att den lilla klubben från Hisinge, BK Häcken, skulle vara med och slåss om SM-guldet i allsvenskan i fotboll ända in på senhöstens slutomgångar. Laget spelade en strålande anfallsfotboll under hela säsongen och gjorde överlägset mest mål i serien under 2012. Vissa hävdade till och med att BK Häcken var det lag som mest förtjänade att få stå som segrar i Allsvenskan 2012, men som bekant gick guldet till Elfsborg efter en rafflande slutomgång. Göteborgsklubben slutade till sist på en andraplats i serien, vilket är deras bästa placering någonsin. En som självklart bidrog starkt till succén var anfallaren Waris Majeed som vann skytteligan och dessutom fanns med i toppen av assistligan. Den 21-årige anfallaren försvann efter säsongen till ryska klubben Spartak Moskva, där den före detta BK Häcken-spelaren Kim Källström återfinns. Ett annat utropstecken var mittfältaren Oscar Lewicki. Han återvänder till Sverige och BK Häcken under 2011 efter flera säsonger med den tyska storklubben Bayern München. Där tillhörde han under flera år klubbens ungdomsakademier, men lyckades aldrig slå sig hela vägen fram till A-laget i den tuffa konkurrensen. I BK Häcken har Lewicki blommat ut rejält och han utsågs nyligen till årets nykomling på den årliga fotbollsgalan. Dessutom var han uttåg i Erik Hamrén landslagstrupp till den kommande januariturnén. Nu tvingades dock mittfältaren lämna återbud och riskerar dessutom att missa stora delar av säsongsinledningen. Han dragits med ljumskproblem under en längre tid och för en tid sedan bestämde sig han, i samråd med klubbens läkare, att operera sig. Man försökte att undvika operationen in i det sista, men då mittfältarens problem aldrig gav med sig såg man tillslut ingen annan utväg. Nu lär det dröja innan vi får läsa om Lewicki i allsvenskan fotboll nyheter.

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte med automatik.
Ägaren av bloggen kan dock se ditt IP-nummer samt den epost-adress du anger.