Fakta, sluttabell, slutspel
Sista omgången avklarad.
Matchfakta sista kvällen grundserien:
Basketligan, herrar
Jämtland–Fryshuset 101–64
(25–21, 29–17, 26–9, 21–17)
Jämtland: Chase Harler 25, Richard Guinn 13, Keith Omoerah 11, Adam Johansson 9, Daniel Johansson 8, Steve Harris 8, Pierre Hampton 7, Carren Wilson Jr 6, Anes Zekovic 6, Felix Edwardsson 5, John Pålsson 3.
Fryshuset: Kenneth Simms 20, Aaron Williams 16, Elias Weibert 8, Pars Erenköy 7, Cassio Marcellus 6, Åke Swahn 4, Brook Hailu 3.
Publik: 1 686.
Borås–Nässjö 121–75
(32–13, 33–21, 29–31, 27–10)
Borås: Siyani Chambers 23, William Gutenius 19, Ludvig Johansson 18, Andreas Person 16, Joshua Martin 14, Fredrik Andersson 10, John Brändmark 9, Gaston Sahlén 5, Elyjah Goss 5, Noel Elzer 2.
Nässjö: Craig Lecesne 30, Wesley Alcegaire 17, Dartaye Ruffin 12, Daniel Hansson 8, Hampus Andersson 6, Benjamin Lundquist 2.
Publik: 1 013.
Södertälje–BC Luleå 97–87
(27–22, 19–22, 25–25, 26–18)
Södertälje: Jeffrey Crockett 23, James Herman Freeman Lii 22, Anton Gaddefors 20, Alexander Lindqvist 13, Martin Pahlmblad 8, Dino Pita 5, Leonard Halling 4, Galin Jarrell Smith 2.
BC Luleå: Adam Rönnqvist 24, Bryce Douvier 23, Tavarius Shine 15, Jonatan Arvidsson 9, De’Riante Jenkins 7, Denzel George 6, Alexander Yemane 3.
Publik: 382.
Norrköping–Umeå 82–73
(14–21, 16–24, 28–14, 24–14)
Norrköping: Felix Terins 14, Jackson Rowe 13, Hugo Bergström 13, Ladarien Griffin 12, Tim Schüberg 9, Elias Desport 8, Nathan Dawit 7, David Jolinder 4, Jacob Hadi 2.
Umeå: Will Butler 22, Gustav Hansson 13, Cole Welle 12, Cameron Oluyitan 9, Demarco Dickerson 9, Jonathan Peleg 8.
Publik: 853.
Sluttabell:
Norrköping 32 27 5 3031– 2512 54
Jämtland 32 22 10 2753– 2437 44
Södertälje 32 21 11 2767– 2577 42
BC Luleå 32 20 12 2835– 2710 40
Borås 32 17 15 2832– 2663 34
Nässjö 32 16 16 2664– 2723 32
Köping 32 11 21 2609– 2771 22
Umeå 32 10 22 2616– 2862 20
—————————————————-
Fryshuset 32 0 32 2178– 3030 0
Då är det klart för herrarnas SM-slutspel.
Kvartsfinal 1:5
Onsdag 23 mars, kl 19.04: Norrköping Dolphins – Umeå BSKT
Onsdag 23 mars, kl 19.04: BC Luleå – Borås Basket
Onsdag 23 mars, kl 19.04: Södertälje BBK – Nässjö Basket
Onsdag 23 mars, kl 20.04: Jämtland Basket – Köping Stars
Kvartsfinal 2:5
Fredag 25 mars, kl 19.04: Köping Stars – Jämtland Basket
Lördag 26 mars, kl 17.04: Umeå BSKT – Norrköping Dolphins
Lördag 26 mars, kl 18.04: Nässjö Basket – Södertälje BBK
Lördag 26 mars, kl 19.04: Borås Basket – BC Luleå
Kvartsfinal 3:5
Måndag 28 mars, kl 19.04: Norrköping Dolphins – Umeå BSKT
Måndag 28 mars, kl 19.04: BC Luleå – Borås Basket
Måndag 28 mars, kl 19.04: Södertälje BBK – Nässjö Basket
Måndag 28 mars, kl 20.04: Jämtland Basket – Köping Stars
Ev. kvartsfinal 4:5
Torsdag 31 mars, kl 19.04: Köping Stars – Jämtland Basket
Torsdag 31 mars, kl 19.04: Umeå BSKT – Norrköping Dolphins
Torsdag 31 mars, kl 19.04: Nässjö Basket – Södertälje BBK
TBD: Borås Basket – BC Luleå
Ev. kvartsfinal 5:5
Lördag 2 april, kl 16.04: Norrköping Dolphins – Umeå BSKT
Lördag 2 april, kl 16.04: Södertälje BBK – Nässjö Basket
Lördag 2 april, kl 20.04: Jämtland Basket – Köping Stars
TBD: BC Luleå – Borås Basket
Senaste kommentarerna