Stjärnklart i Kings

Den 27-årige landslagsguarden Dino Pita är nu klar för ligapremiär med mästarlaget Södertälje Kings.

– Med hjälp av en handfull aktörer har klubben äntligen kunnat lösa det sista bitarna för att kunna teckna ett avtal med Dino, skriver klubben i ett pressmeddelande.

– Dino jobbar hårt och är en karaktärsspelare som gjorde verklighet av sin dröm om att spela utomlands de senaste två åren. Tyvärr har han inte hittat någon plats i Europa där han kan ta nästa steg i sin utveckling, men han är väldigt motiverad att vara en del av vår klubb. Dino kan hjälpa vårt lag med sin kvalitet och sin erfarenhet. Han kommer också att vara en bra förebild för våra yngre spelare eftersom han har upplevt många av de utmaningar som våra unga spelare kommer möta i framtiden”, säger coach Vedran Bosnic i pressmeddelandet.

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte med automatik.
Ägaren av bloggen kan dock se ditt IP-nummer samt den epost-adress du anger.