Australien nästa

Svenska toppspelaren Amanda Zahui fick fly Israel efter krigsutbrottet och centern går nu vidare i karriären med nästa uppgift – som blir spel i Australien med topplaget Townsville Fire.

– Vi är överlyckliga att kunna välkomna Amanda Zahui B. Hon har exceptionella färdigheter, ledaregenskaper och stor erfarenhet från WNBA och kommer utan tvekan att stärka vårt lag och ha ett positivt inflytande på våra spelare, säger Shannon Seebohm, head coach i det regerande mästarlaget i WNBL (Womens National Basketball League).

– Det fanns andra alternativ men Townsville Fire var det bästa valet. Både jag och min agent kände att det är bra att få komma bort en stund efter det turbulenta året jag haft och att det kommer att gynna mig, säger Zahui själv till SVT Sport.

Townswille Fire har startat säsongen 23/24 med fem vinster/en förlust.


                    

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte med automatik.
Ägaren av bloggen kan dock se ditt IP-nummer samt den epost-adress du anger.