Klar för Umeå BSKT!

Samtidigt som alla ligacoacher var på träff i Stockholm fick Umeå BSKT klart med ett kontrakt för resten av säsongen.

Tryout-guarden Gerald Williams har skrivit på ett avtal för hela den här säsongen + att Umeå har ett optionsår att behålla amerikanen även säsongen 2017/2018.

– Det är ett 1+1 kontrakt där klubben i februari kan besluta om vi ska ha kvar honom även nästkommande säsong. Det finns med en utköpsklausul, men med en hög summa, förklarar sportchefen Luca Romano.

– Det känns bra, han har utvecklats hela tiden och är verkligen geniunt intresserad av att bli bättre och av att hjälpa vårt lag att vinna. Ingen enmansshow eller stort ego, säger coach Jesper Gustavsson.

– Man får en kille som har något som inte så många andra har, han är unik i vårt lag. Hans speed är något i hästväg. kan man förädla det till att bli en europeisk spelare, men utan att strypa hans instinkter, då tror jag vi har en guldklimp, säger Umeå-coachen.

 

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte med automatik.
Ägaren av bloggen kan dock se ditt IP-nummer samt den epost-adress du anger.