
Naturbilder .. Skogsarbetare
Domänverkets stämplarlag utanför kyrkan i Ammarnäs 1923 där de röker in midsommarhelgen på kyrkbacken. Bilden är tagen av vår kände fotograf Robert Lundgren.
Personerna på bilden f.v. Sixten Holmlund Stagglia, Kuno Andersson Aha, Algot Holmlund Stagglia och Henning Linder Sandsjön. Sittande f.v. Oskar Jonsson Gargnäs, Axel Bjurén , Gottfrid Hedman Storsjö.
Bildkälla Sobb
Henning Linders son Roger ärvde sin fars yrke och blev skogsarbetare under hela sitt yrkesverksamma liv.
Nytaget foto i omgivningarna.
Ett något äldre foto av Åke Fredriksson Blattnicksele
Bildkälla Sobb
En mat och fikapaus i huggarkojan. Eskil Johansson Kraddsele längst t.v. sedan Kasper Sorsén, Bertil Grundström och Karl Axel Hedlund.
Bildkälla Sobb
Uppgifterna till den förra bilden fick jag av Leif Hedlund Skansnäs, en man som alltid höll till i skogen och arbetade. Bilden på Kyrkberget fick jag av honom inte långt före hans tragiska bortgång. Bilden är tagen från södra sidan Vindelälven 2021.
Foto Leif Hedlund
Inventering av skog med helikopter under berget Jibbmokken. Det verkar lite glest med skog.
En skogsarbetare med andra arbetsuppgifter. Större hackspett hackar fram fina bon som andra fåglar kan nyttja när de själva flyttat.
Här lagar han en trasig telefonstolpe med en kotte.
Här är jobbet gjort, skogen borttagen. Snällt …det gjordes troligen för att jag skulle få en bättre utsikt.
Därom tvista de lärde.
Här är en trädkramare som inte vill bli sågad.
När ni lämnar en fikaplats i skogen så gör som en skogsbas alltid gjorde…han sa – Vem är det som har glömt kniven? Då kända alla efter om de hade kniven med sig, därför hände det aldrig att någon glömde den.
Ha det bra alla ni där bakom skärmen!
Senaste kommentarerna