
Skillnad mellan pensionsförslagen!
Ingen större skillnad på pensionsförslagen som sådana. S V MP och C gynnar emellertid de som aldrig arbetat i Sverige mer, medan oppositionsförslaget innebär att man gynnar de som arbetat mer.
Nu har jag samtidigt vant mig vid metadebatter. Vissa partier tenderar att vilja säga att de minsann satsar mer på ”garantipensionen”, och med det kan låtsas som att övriga bitar spelar mindre roll.
Personligen tycker jag det är vanvett att pensionärer ska behöva betala skatt på pensionen man inarbetat, samtidigt som man fått betala skatt på samtliga löner under alla år.
S V MP och C
1000 kr garantipension
100 kr bostadstillägg
SD M KD L
600 kr garantipension
350 kr bostadstillägg
sänkt skatt för pensionärer
Det är tydligt att det hela är mer metapolitiskt. Centerpartiet stärker sina band med Socialdemokraterna. Man samarbetar indirekt med Vänsterpartiet.
Men i ljuset av att Centerpartiet verkat mer för storstadsfrågor, såsom godhetssignalering kring reduktionsplikt och annat – där man tillsammans med Miljöpartiet har valt en mer glesbygdsskadlig hållning – kommer de ha ha främliggjort än fler av deras gamla väljare.
Centern blir med det ett väldigt nischat parti. Men kanske kan det komma att gynna några enstaka av deras politiker i den absoluta partitoppen.
Senaste kommentarerna