Gubben på torget är i dag våra ungdomar!

Jag läser en skrämmande artikel om våra ungdomars alkholmissbruk.

Den nya missbrukaren är inte längre gubben på torget som dricker billigt vin eller vodka i saftflaskor. Idag är det är unga personer som dricker red bull med vodka på krogen. Det är pojkar och flickor som på hemmafester dricker svartsprit importerad över gränserna. Var sjunde ung människa lider av minnesluckor varenda vecka,  var sjätte person som dog i trafiken under förra året var påverkad av alkohol och närmare 265 000 män och kvinnor i Sverige lider av ett alkoholberoende. Dessa skrämmande siffror  kräver både åtgärder och eftertanke. Är det bara andras ungdomar som dricker så mycket att de får minnesluckor, eller finns de på närmre håll? Kanske är det dags att sopa av det gamla uttrycket ”barn gör inte som vuxna säger utan som vuxna gör”? Moderatkvinnorna tar inte avstånd från alkohol som sådan. Men det är skillnad på att bruka och missbruka. Idag finns ett stort problem med ett ökande missbruk – och det  vill vi med all kraft medverka till att ändra!
Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

 

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte med automatik.
Ägaren av bloggen kan dock se ditt IP-nummer samt den epost-adress du anger.